Jedzenie - jego wygląd ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 15:13
W Ćmielowie trwają warsztaty Art Food. Studenci ze School of Form i Royal College of Art uczą się projektowania i samodzielnie wykonują naczynia, które po zakończeniu projektu będzie można oglądać na wystawach w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Barbara Krzeska opowiada o warsztatach Art Food (Stacja Kultura/Czwórka)
Studenci podczas warsztatów Art Food
Studenci podczas warsztatów Art FoodFoto: źr. artfood2013.wordpress.com

1 lipca ruszył finałowy etap polsko-brytyjskich warsztatów Art Food - O jedzeniu i jego nośnikach. Tym razem uczestnicy spotkali się w Ćmielowie, gdzie pracują pod kierunkiem Marka Cecuły .
Nośniki jedzenie to nic innego, jak naczynia na których serwowane są dania. Te zrobione w trakcie warsztatów mają łączyć w sobie sztukę i wiedzę humanistyczną w pięknej designerskiej formie.
- Ważne tu jest połączenie aspektów, pracy ceramika i pracy projektanta. Tu cały aspekt artystyczny połączony jest z wiedzą humanistyczną i antropologiczną - mówi Barbara Krzeska, menadżer projektu promocji polskiego designu w Instytucie Adama Mickiewicza. - Na tym też polegały dotychczasowe warsztaty - studenci wprowadzeni byli w tajniki nie tylko projektowania, ale też w aspekt antropologiczny i kulturowy serwowania posiłków - wyjaśnia.
Podczas projektu Art Food jego uczestnicy spotykali się nie tylko z projektantami, ale też z szefami kuchni. Ci pokazali im, że to jak serwujemy danie ma znaczenie dla smaku. Dla każdego szefa kuchni naczynie, w którym podaje swoją potrawę ma kolosalne znaczenie.
Ćmielów to końcowy etap pracy uczestników warsztatów Art Food. Tam ma powstać komplet naczyń, na których serwowane będą posiłki. Potem nośniki pojadą na wystawy, a być może trafią też do masowej produkcji.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria

Czytaj także

Odkrywamy hit sezonu!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 13:34
W tym roku wakacyjnym hitem może być laptop z wbudowana kuchenką indukcyjną. Z zewnątrz wygląda jak laptop o dosyć nietypowym wzornictwie. Prawdziwa niespodzianka czeka na nas po podniesieniu pokrywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lunch i warsztaty kulinarne z Jonathanem Phangiem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 21:00
Konkurs zakończony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syrena Południa w białym winie - do jedzenia i czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 14:42
Bogusław Deptuła nie wierzy w to, że nie umiemy gotować. Swoim zbiorem felietonów "Literatura od kuchni" ma nadzieję zachęcić i do czytania, i do gotowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowansja: aïoli najlepiej smakuje w Nicei

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 16:50
Mówią, że to "czosnkowy majonez", co jednak nie oddaje w pełni smaku aïoli. Jak zrobić ten francuski sos, radzi Agnieszka Kręglicka.
rozwiń zwiń