Polskie Radio
Section05
technika

TYLKO U NAS Autonomiczność pojazdów tuż tuż. Oto korzyści i zagrożenia

Jesteśmy coraz bliżej obecności samochodów autonomicznych na drogach publicznych. Nowe przepisy dotyczące ułatwień w zakresie testowania pojazdów autonomicznych w Polsce mają wejść w życie w I kwartale przyszłego roku. Prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, przekonuje w rozmowie z Przemysławem Goławskim, że największą korzyścią z aut autonomicznych będzie większe bezpieczeństwo, ale nie można zapominać o ryzykach, jakie niesie rozwój tej technologii.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy samochody motoryzacja samochód POLSKA Przemysław Goławski technika technologie sztuczna inteligencja transport

PORADNIK Eksperci alarmują: ekrany niszczą relacje rodziców z dziećmi

- Coraz większym wyzwaniem jest czas, jaki rodzice spędzają w obecności dzieci przed ekranem telefonów - mówi Ewa Dziemidowicz, psychoterapeutka w poradni "Dziecko w sieci" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dodaje, że telefon rozprasza i zakłóca komunikację między rodzicami a dziećmi. Fundacja, by zwrócić uwagę na wagę i skalę problemu uruchomiła nową kampanię społeczną "Blisko telefonu - daleko od dziecka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko rodzice rodzina zdrowie technika technologia cyberbezpieczeństwo społeczeństwo Przemysław Goławski

ANALIZA Zachwyca, ale też przeraża. Poznaj możliwości nowego silnika sztucznej inteligencji Sora AI, który tworzy filmy

Fotorealistyczne filmy wideo są już możliwe dzięki sztucznej inteligencji. Gigant branży, firma OpenAI zaprezentował "Sora AI", model, który może zmienić branżę filmową i nie tylko. Nowy model szokuje jakością, ale budzi też wiele kontrowersji. Na szczegóły zwracają uwagę eksperci, przestrzegając też przed zagrożeniami i deepfake’ami.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA FILM technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo NAUKA Przemysław Goławski deepfake dezinformacja media ŚWIAT gry komputerowe

Tesla czy Marconi? Ponad 100-letni spór o to, kto wynalazł radio. A w tle "ten trzeci"

Spór o to, kto wynalazł radio, trwa ponad 100 lat i, w zależności od kontynentu, ma innego zwycięzcę. W Europie za twórcę radia uważa się Guglielmo Marconiego, po drugiej stronie Atlantyku ten tytuł przypisuje się Nicoli Tesli. I wszystkie dane wskazują, że to jednak Amerykanie mają rację. Żeby jednak było ciekawiej, Rosjanie twierdzą, że cała chwała należy się Aleksandrowi Popowowi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA radio technika Nikola Tesla Giuglielmo Marconi Witold Lazar Trójka

NASZ WYWIAD Światowy Dzień Pokoju. Ks. prof. Kloch: papież przestrzega przed wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do złych celów

Po raz 57. w pierwszy dzień Nowego Roku obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Coroczne orędzie na ten czas przygotowuje papież, tym razem poświęcając je tematowi "Sztuczna inteligencja i po kój". – Papież apeluje, by sztuczna inteligencja służyła ludziom, rozwojowi i dobru wspólnemu– mówi ks. prof. Józef Kloch, medioznawca, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wiara społeczeństwo Kościół aktualności katolickie technika technologie nowe technologie sztuczna inteligencja Przemysław Goławski

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?

Technologia haptyczna (od greckiego słowa "haptikós" – dotykalny, zmysłowy) pozwala na mechaniczne komunikowanie się z lub między użytkownikami za pomocą zmysłu dotyku. Wykorzystująca ją kamizelka haptyczna będzie mieć przede wszystkim zastosowanie w grach. Jej twórcy przewidują, że może też zrewolucjonizować branżę szkoleniową i kinematografię, mówi się także o wykorzystaniu w medycynie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wirtualna rzeczywistość nowoczesne technologie Paweł Turski technika Trójka

Czy młodzi pasjonaci robotyki z Zamościa wygrają zawody World Robot Olympiad 2023 w Panamie?

Trzech uczniów zamojskiego liceum społecznego wygrało eliminacje do Światowej Olimpiady Robotów 2023, czyli WRO (World Robot Olympiad) w kategorii RoboMission Senior. Dzięki temu zwycięstwu, na początku listopada polecą do Panamy i tam będą rywalizować z najlepszymi drużynami z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technika robotyka młodzież zawody automatyka Radosław Nałęcz Trójka

Ultranowoczesne podwodne drony: wynalazek studenta zwiększy ich zasięg i możliwości

Sabuvis II to projekt ultranowoczesnego drona podwodnego, nad którym od kilku lat naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej pracują wspólnie z kilkoma partnerami, także z zagranicy. I odnoszą w tej dziedzinie coraz większe sukcesy: są zgłaszane kolejne patenty, a projektem interesuje się nie tylko polskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika wojsko broń dron woda atak Piotr Firan Politechnika Krakowska wynalazek Akademia Marynarki Wojennej Trójka podwodny świat