Muzyczna podróż z Festiwalem Globaltica

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:20
Festiwal Globaltica to pięciodniowa, muzyczna podróż po różnych zakątkach świata i możliwość posłuchania muzyki niedostępnej w mediach – mówił Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu.
Audio
  • Piotr Pucyło opowiada o programie festiwalu Globaltica (Czwórka/Stacja Kultura).
Dobet Gnahore podczas koncertu na festiwalu Globaltica w 2012 roku.
Dobet Gnahore podczas koncertu na festiwalu Globaltica w 2012 roku.Foto: Globaltica/ materiały promocyjne

- Staramy się unikać gwiazd. Chcemy po prostu, żeby przyciągał klimat imprezy, żeby ludzie przychodzili posłuchać muzyki i zatopić się w brzmieniu kultur z najodleglejszych zakątków świata - zapewnia Piotr Pucyło.
Ten festiwal to również źródło inspiracji i możliwość odkrycia zespołów nieznanych w Polsce.
"The Mahotella Queens" to najstarszy girls band świata, zespół, który tworzył kierunki rozwoju współczesnej muzyki afrykańskiej. Artystki z RPA są muzyczną legendą.
Na festiwalu zaczarują nas muzycy "Watcha Clan", którzy w doskonały sposób łączą brzmienia bałkańskie, żydowskie i arabskie. Hip hop z elektroniką. Tradycję z nowoczesnością.
- Staramy się prezentować twórczość, która jest pomostem pomiędzy tym, co było, jest i będzie. I to, co Polskie. Na festiwalu wystąpią dwa rodzime zespoły. Orkiestra Świętego Mikołaja, to nestorzy polskiej muzyki folkowej. W tym roku będą świętować swoje 25lecie. Z kolei mieszankę klimatów bałkańskich, żydowskich i ukraińskich zaprezentuje zespół Čači Vorba, który ma na swoim koncie dwie płyty wydane w Niemczech i wiele nagród - mówił w "Stacji Kultura" dyrektor festiwalu.
Festiwal to również warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne. Dla zawodowców i amatorów. Dla wszystkich.
Na festiwalu będzie można zobaczyć również filmy.
"Youssou N’Dour – Miłość do muzyki” to historia senegalskiego muzyka, którego płyta wywołała euforię i ostatecznie wiele kontrowersji. Oraz "Passione” muzyczny obraz Neapolu, miasta, które według reżysera tego filmu, Johna Turturro, jest "namalowane za pomocą dźwięków”.

Festiwal Globaltica odbywa się w Gdyni w dniach 24-28 lipca.

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk KULTURA MUZYKA

Czytaj także

Katarzyna Groniec: nie zostanę już kosmonautką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 12:00
- 20 lat temu, budząc się, myślałam, że jak nie będzie mi się chciało śpiewać piosenek, będę mogła robić coś innego. Dziś już nie mam tego komfortu - Kasia Groniec opowiadała nam o refleksjach związanych ze swoją najnowszą płytą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jared Leto: bierzemy proteiny i zmieniamy w złoto (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 17:00
- Pierwsze fanki przed łódzką Atlas Areną pojawiły się już o 3 rano - relacjonował reporter Czwórki Kamil Jasieński, któremu udało się porozmawiać z muzykami nagrodzonymi MTV European Music Awards.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamp! o swojej nowej płycie: jest w 100 procentach nasza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 10:00
Byli bezkompromisowi, nie poddali się naciskom wytwórni, które oferowały im umowy niezgodne z tym, co sobie wymarzyli. Dziś, po kilku latach, wydają pierwszą płytę i są zgodni: zrobiliśmy to tak, jak chcieliśmy, a satysfakcja jest ogromna.
rozwiń zwiń