Talerze to teraz nośniki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 14:03
Na smak potraw wpływają produkty, przyprawy, sposób gotowania. Nie bez znaczenia jest tu "ręka" szefa kuchni i jak się okazuje talerz, nośnik, na którym danie będzie podane.
Audio
  • O sztuce nośników dań i najnowszych pracach studetów szkół artystycznych opowiada Barbara Krzeska (Stacja Kultura/Czwórka)
Studenci podczas warsztatów Art Food
Studenci podczas warsztatów Art FoodFoto: źr. artfood2013.wordpress.com

Studenci polskiej i angielskiej szkoły sztuki spędzili ostatnie kilka miesięcy na pracy nad designerskimi talerzami. Art food jest ostatnio bardzo popularny, warto przyglądać się, co się dzieje w tej dziedzinie sztuki

- Kuratorem projektu Art food jest Marek Cecuła, artysta, pedagog, projektant. W Poznaniu w Concordia Design można zobaczyć, co rozumiemy, przez nośniki jedzenia. Tam są prezentowane projekty, które powstały w ramach Art Food Ceramic Project - mówi Barbara Krzeska z Instytutu Adama Mickiewicza. - Nośniki jedzenia, to nie w dosłownym sensie, naczynia, czyli artystyczna forma prezentacji jedzenia na stole - dodaje.
W ramach projektu i związanych z nim warsztatów powstały bardzo oryginalne nośniki, bo trudno nazwać je po prostu talerzami, filiżankami czy miskami. To przedmioty artystyczne, które dodatkowo są później aranżowane przez szefa kuchni.
- Na warsztatach w Fabryce Porcelany w Ćmielowie powstały modułowe przedmioty. Szef kuchni podając potrawę sam będzie mógł konstruować to jak zostanie ona zaserwowana - mówi Barbara Krzeska. 
Studenci podczas warsztatów mieli zajęcia z Markiem Cecułą, a także z szefami kuchni i antropologami.
-Art food staje się coraz bardziej popularny i chodzi w nim o podanie czegoś na talerzu, prezentację. Szefowie kuchni również w ten sposób wpywają na smak - mówi gość Czwórki.
W Fabryce Porcelany Ćmielów powstały formy klasyczne jak talerze, ale zaaranżowane w zupełnie nowy sposób, swego rodzaju rafa koralowa i projekty recyklingowe. Powstałe nośniki można oglądać do 8 sierpnia na wystawie w Poznaniu, następnie ekspozycja wyjeżdża za granicę, by do Polski wrócić na festiwal designu w Łodzi.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria
Czytaj także

Owsianka doda ci skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:30
Poprawia pamięć, polepsza koncentrację, przyspiesza przyswajanie wiedzy, daje energię na cały dzień i pysznie smakuje. U nas owsianka w dwóch wersjach: słodkiej i słonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal błota, czosnku i malowania krów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 14:00
Plenerowe imprezy masowe nie ograniczają się tylko do koncertów. Na całym świecie odbywają się przeróżne festiwale dedykowane oryginalnym aktywnościom - taplaniu się w błocie, degustacji czosnku albo malowaniu krów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki rachunkom Jagiellonów można gotować jak w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:30
Małgorzata Krasna-Korycińska dużo czasu spędza w kuchni, bada zwyczaje kulinarne z dawnych lat. Zaczęła od wczesnego średniowiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżem dobry, bo marchewkowy. Przepisy słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 10:00
W czwartkowym poranku sprawdzimy jak się robi i jak smakuje dżem... z marchewek, bo zdaniem UE marchewka to owoc.
rozwiń zwiń