Premiery filmowe: "Byzantium”, "Koneser” i "Smerfy 2"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:00
W tym tygodniu kinomaniaków czekają znakomite premiery filmowe, m.in. "Byzantium", czyli film o wampirach, ale nieco inny niż saga "Zmierzch", "Koneser”, obraz dla tych, którzy cenią sztukę i gratka dla najmłodszych – "Smerfy 2", w których powróci zły Gargamel.
Audio
  • Premiery filmowe: "Bizancjum”, "Koneser” i "Smerfy 2" recenzuje Łukasz Muszyński, krytyk filmowy (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Byzantium
Kadr z filmu "Byzantium"Foto: mat. pras.

Choć wydawać by się mogło, że moda na wampiry już minęła, okazuje się, że wcale tak nie jest. Jak grzyby po deszczu mnożą się bowiem książki, filmy, seriale, czy choćby teledyski z tymi istotami w rolach głównych. Jednym z najnowszych dzieł jest "Bizancjum", amerykański film w reżyserii Neala Jordana, który w 1994 stworzył legendarny "Wywiad z wampirem".

– Tym razem mamy dwie główne bohaterki, grane przez Gemmę Arterton i Saoirse Ronan. – opowiada Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z Filmweb.pl. – Krążą one po ulicach Wielkiej Brytanii, ścigane przez męskie bractwo wampirów. Udaje im się w końcu trafić do tytułowego Bizancjum, pensjonatu w nadmorskiej miejscowości. Mają nadzieję, że sytuacja się uspokoiła, ale oczywiście dopada je mroczna przeszłość.

Zobacz zwiastun:

"Koneser" to historia miłośnika sztuki, który zakochuje się w tajemniczej kobiecie. – Choć główny bohater, grany przez niezawodnego Jeffrey’a Rusha, czerpie ze swojej profesji pokaźne zyski, nie wykorzystuje ich tak, jak mógłby to robić – opowiada Muszyński. – Boi się kobiet, obcuje z nimi tylko, gdy są namalowane, na obrazach. Do czasu. Gdy zgłasza się do niego kobieta, która prosi go o sprawdzenie, ile wart jest jeden z obrazów w jej kolekcji…

W ten sposób zaczyna się dziwny związek, przechodzący od irytacji, poprzez fascynację, aż do miłości. – To dramat, z bardzo thrillerową aurą, która panuje na początku – podsumowuje Muszyński. – Potem jednak film, który obiecuje tajemnice i bardzo nas kręci, staje się oczywisty i to jest trochę bolesne.

Zobacz zwiastun:

"Smerfy 2" to film, który zdaniem Muszyńskiego, zrobiony został z „klasycznym amerykańskim sznytem”. – Bierzemy kultowych bohaterów bajek z przeszłości, którzy, zamiast pozostać w swoich magicznych krainach, muszą koniecznie trafić do wielkiego miasta – opowiada gość „Stacji Kultura”. – Wówczas ci bohaterowie przestają się robić fantastyczni, a robią się głupkowaci.

W pierwszej części bohaterowie niszczyli Nowy Jork, w drugiej – trafiają do Paryża. – Film opiera się głównie na tym, że ktoś komuś zrzuca na głowę książki, albo w trakcie akcji smerfy zaczynają śpiewać piosenki, m.in. Britney Spears. Nie brzmi to najlepiej.

Zobacz zwiastun:

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Audrey Hepburn zakochała się w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Czwórka odwiedza legendarne zakątki świata. Tropiliśmy już hobbistów w Nowej Zelandii i ruszyliśmy śladem legendarnych piratów na karaibskich wyspach. Dziś nadszedł czas, by odwiedzić Rzym, który "zagrał" między innymi w filmie "Rzymskie wakacje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sklep dla samobójców" - kabaret, muzyka, śmiech... denaci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 09:00
- Wbrew tytułowi to komedia! Wszystko kończy się świetnie - zapewnia w Czwórce Joanna Kołaczkowska, aktorka, która w polskiej wersji językowej wcieliła się w postać Lukrecji, jednej z głównych bohaterek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń