"TuwiMiasto" - utwory Tuwima są aktualne i dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 19:32
"TuwiMiasto" to utwory Juliana Tuwima w zaskakujących i nowoczesnych interpretacjach młodych artystów. Zaangażowani w pracę przy Czwórkowym wydawnictwie: Arkadiusz Jakubik, Kasia Dereń, Rafał Malicki, Przemek "Trust" Truściński mówią z ogromną sympatią o tym projekcie.
Audio
  • "TuwiMiasto" i Chmura Tuwima w Czwórce. Julian Tuwim w dźwięku, aktorskiej interpretacji i komiksie (Czwórka/Stacja Kultura)
TuwiMiasto. Arkadiusz Jakubik, Kasia Dydo, Kuba Kukla, Kasia Dereń, Rafał Malicki, Przemek Trust Truściński, Patrycjusz Tomaszewski i Monika Góral.
"TuwiMiasto". Arkadiusz Jakubik, Kasia Dydo, Kuba Kukla, Kasia Dereń, Rafał Malicki, Przemek "Trust" Truściński, Patrycjusz Tomaszewski i Monika Góral. Foto: Wojciech Kusiński"TuwiMiasto" to Czwórkowy pomysł na uroczyste obchody Roku Juliana Tuwima. 18 października, w samo południe, Czwórka wraz ze słuchaczami wypuściła w świat Chmurę Tuwima.  Nie zabrakło wierszy, piosenek, a przede wszystkim emocji i wzruszeń.
- Tuwim to jest Tuwim. Bardzo mi się spodobał Czwórkowy pomysł Tuwimowskiej chmury - mówi Arkadiusz Jakubik, który na żywo w naszym studiu przeczytał wiersze "Nie ma kraju" i "Mieszkańcy" . - Już od dawien dawna Tuwim jest bliski mojemu sercu. Kto z nas nie wychował się na tych wszystkich "Ptasich radiach", "Słoniach Trąbalskich" czy "Lokomotywach"? Szkoda tylko, że tak rzadko trafia do ludzi tzw. Tuwim dla dorosłych, że tak mało znamy Tuwima "na serio" - dodaje.
"Nie ma kraju" to bardzo poruszający wiersz, o tęsknocie, słowie "patriotyzm", miłości do ojczyzny.
- Tuwima interpretuje się tak, jakby to był współczesny tekst. Do dziś, każdy z nas ma takich sąsiadów, jakich poeta opisał w wierszu "Mieszkańcy" - "Strasznych sąsiadów w strasznych mieszkaniach" - parafrazuje Arkadiusz Jakubik. - Te teksty dziś też są autentyczne.

Arkadiusz
Arkadiusz Jakubik w Czwórce /fot. Wojciech Kusiński

Tuwim trafia do nas z najróżniejszych zakątków. Specjalnie dla "TuwiMiasta" zilustrowania jednego z wierszy podjął się Przemek "Trust" Truściński.
- Do wiersza "Mieszkańcy" podszedłem z pewną dawką makabreski - mówi ilustrator w Czwórce. - Bałem się trochę tego wyzwania, bo mi nie po drodze z poezją. Choć bardzo mi się ten projekt podobał, od samego początku. Zastanawiałem się, jak wiersz przełożyć na komiks - przyznaje.
Przemek "Trust" Truściński, tak jak Tuwim, pochodzi z Łodzi. Pierwszy kontakt z wierszem "Mieszkańcy" wspomina z lekcji języka polskiego. - Ten wiersz to dzieło sztuki, sam się broni, nawet mój nudny polonista nie zdołał obrzydzić mi tego utworu - mówi gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Po tej lekcji polskiego wyszedłem na te same ulice, po których chodził Tuwim i które opisał, widziałem, że one się nic nie zmieniły - wspomina.

 

Kuba
Kuba Kukla, Przemek "Trust" Truściński i Kasia Dydo /fot. Wojciech Kusiński

Muzycznej interpretacji utworu "Nie ma kraju" podjęli się Kasia Dereń i Rafał Malicki. - Projekt wydawał nam się karkołomny, ale Kasia błyskawicznie przełożyła ten tekst na język śpiewny - mówi producent, kompozytor, lider duetu Mosqitoo. - Ta praca to była czysta przyjemność.
Kasia Dereń przyznaje, że mimo tego, że w tym wierszu jest dużo patosu, to jedna ze zwrotek okazała się świetnym refrenem. Powstał przebój, o który już dziś upominają się klubowi didżeje.

 

Kuba
Kuba Kukla, Rafał Malicki, Kasia Dereń, Kasia Dydo /fot. Wojciech Kusiński

W pracę nad "TuwiMiastem" zaangażowani byli też Łukasz Rusinek, autor klipu do "Nie ma kraju" i  Tomek Krawczyk oraz Czwórkowi dziennikarze. Nic nie udałoby się też bez Czwórkowych słuchaczy.
Wydawnictwo "TuwiMiasto" można dostać dziś w Empikach w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, kupując jakąkolwiek książkę z ich asortymentu.
(pj)

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka Julian Tuwim
Czytaj także

Miejsce, w którym plecy Juliana Tuwima tracą swą szlachetną nazwę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
- Dla mnie Julian Tuwim to są trzy obrazy – mówi Arkadiusz Jakubik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwim w różnych wymiarach i chmurze

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:29
Trwa Rok Juliana Tuwima. Już 18 października Czwórka specjalnym wydawnictwem "TuwiMiasto" włącza się w ten wyjątkowy czas. W samo południe tworzymy Chmurę pełną Tuwima.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dołącz do Chmury Tuwima!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 11:17
18 października, w samo południe, puszczamy w świat dźwięki pełne poezji Juliana Tuwima. Na Czwórkowej antenie nie zabraknie doskonałych brzmień i świetnych, ponadczasowych tekstów. Czas na "TuwiMiasto"!
rozwiń zwiń