Marta Ignerska: boję się pokazywać tę książkę dorosłym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
- "Prawdziwa bajka" pokazuje dzieciom, że są też takie książki i taki rodzaj opowiadania - mówi Marta Ignerska, ilustratorka. - Dorośli, czytając ją z dzieckiem, odnajdują swoje poziomy interpretacji.
Audio
  • Marta Ignerska opowiada o "Prawdziwej bajce" (Czwórka/Stacja Kultura)
Kuba Kukla, Marta Ignerska i Kasia Dydo
Kuba Kukla, Marta Ignerska i Kasia DydoFoto: Wojciech Kusiński

Marta Ignerska jest ilustratorką, współautorką "Prawdziwej bajka", czyli książki dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo, Ci, którym nie obca jest historia sztuki, odszyfrują jeszcze jeden kod, który zawarty jest w tym wydawnictwie.
- Dzieci są o wiele mniej skażone figuratywnym opowiadaniem, dlatego są otwarte na abstrakcyjny język, z tym się rodzą - mówi Marta Ignerska.
Ilustratorka zaznacza, że "Prawdziwa bajka" to książka dla trochę starszych dzieci, choć i trzylatki mogą z niej korzystać.

Jedna
Jedna z ilustracji Marty Ignerskiej z książki "Prawdziwa bajka". mat.pras/Kultura Gniewu

Kultura Gniewu, która wydała tę książkę dodała autorom wiary w to, że na pewno są odbiorcy tej pozycji i wśród dorosłych, i wśród dzieci.
Marta Ignerska podkreśla, że tekst jest bardzo ważny w tej publikacji, jest podpowiedzią do obrazu. Mikołaj Łoziński napisał prosty, wymowny tekst dający pole do interpretacji. Gość Czwórki zwraca również uwagę, że "Prawdziwa bajka" przygotowuje do odbioru sztuki współczesnej. - Ta książka zadaje kłam teorii, że sztuka współczesna nie jest dla dzieci - podkreśla ilustratorka.

Jedna
Jedna z ilustracji Marty Ignerskiej z książki "Prawdziwa bajka". mat.pras/Kultura Gniewu

 

Obok wspaniałych ilustracji, czytając "Prawdziwą bajkę" obcujemy z tekstem, który nie jest infantylny ani cukierkowy. Marcie Ignerskiej udało się "przetestować" "Prawdziwą bajkę" na dzieciach, jak przyznaje, boi się pokazywać ja dorosłym.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dla dzieci literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Test gry: "Wilk, koza i kapusta" - moc tkwi w kapuście

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:19
Tym razem w "rozGRYwce" gra karciana z dodatkami, czyli małymi planszami w kształcie łódek i tratw. To doskonała rozrywka na popołudnia z rodziną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedź w starym dobrym stylu...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:34
Bajka "Mój Brat Niedźwiedź" okazała się hitem, dostała nawet Oscara. Nie dziwi więc fakt, że trzy lata później doczekała się swojej kontynuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska na ulicy Awanturników

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:00
Słyszysz "Edyta Jungowska" i myślisz ... uśmiech, energia, znakomite aktorstwo i charakterystyczny głos. A tego głosu użyczyła Emilowi i Lotcie na swoich najnowszych audiobookach.
rozwiń zwiń