Dzieci naszej dzielnicy 25 lat po Nagrodzie Nobla

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:00
25 lat temu egipski pisarz Nadżib Mahfuz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za powieść "Dzieci naszej dzielnicy". Książka ukazała się w druku wiele lat po jej napisaniu, a teraz można ją również kupić w polskich księgarniach.
Audio
  • "Dzieci naszej dzielnicy" - powieść noblisty Nadżiba Mahfuza w sprzedaży (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki Dzieci naszej dzielnicy
Fragment okładki "Dzieci naszej dzielnicy"Foto: mat. pras.

- Jest to na pewno autor, który reprezentuje literaturę trudną - mówi Katarzyna Górak-Sosnowska, gość "Stacji Kultura", adiunkt w Katedrze Socjologii Ekonomicznej SGH i w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW. - Trudną w odbiorze, trudną w przekazie. Jest to na pewno uczta literacka, nie na kilka minut pomiędzy jedną, a drugą stacją metra.
Powieść Mahfuza łączy w sobie wątki filozoficzne z obserwacją codziennego życia Kairu. Właśnie w tej metropolii pisarz spędził całe życie, pracując nie tylko jako dziennikarz. Ma za sobą bliską współpracę z egipskim rządem - w 1954 roku objął urząd dyrektora Biura Cenzury Filmu. Przez następne lata zajmował różnorakie stanowiska w sektorze kinematograficznym i kulturalnym.
- Doskonale opisuje życie tamtego regionu. To postać bardzo ciekawa, ale na pewno nie dla każdego - podkreśla Górak-Sosnowska. - "Dzieci naszej dzielnicy" są bardzo baśniowe, tam się dzieją niesamowite rzeczy. 
Żeby w pełni wciągnąć się w świat Mahfuza potrzeba będzie jednak trochę czasu. "Dzieci naszej dzielnicy" to pozycja licząca sobie blisko 600 stron. Na długie, jesienne wieczory jak znalazł.
(ac)

Czytaj także

Marta Ignerska: boję się pokazywać tę książkę dorosłym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
- "Prawdziwa bajka" pokazuje dzieciom, że są też takie książki i taki rodzaj opowiadania - mówi Marta Ignerska, ilustratorka. - Dorośli, czytając ją z dzieckiem, odnajdują swoje poziomy interpretacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dan Brown - wieszcz czy "pisarzyna"?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 14:05
Wielu marzy o tym by pisać, większość, żeby z pisania żyć i najlepiej zrobić na tym jakiś majątek. Dan Brown znalazł sposób na wielkie pieniądze, w swoich książkach "zmiksował" ze sobą okruchy prawdy, banały, kłamstwa i teorie spiskowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Bredy po Kair, czyli lektury "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 18:41
Znów ukazało się kilka książek z Trójkowym Znakiem Jakości! Znalazła się wśród nich… powieść Beaty Chomątowskiej "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie". Opowiedzieliśmy o niej w audycji "Z najwyższej półki". Sięgnęliśmy także po najważniejsze dzieło egipskiego noblisty Nadżiba Mahfuza - napisane przed 54 laty "Dzieci naszej dzielnicy".
rozwiń zwiń