Dan Brown - wieszcz czy "pisarzyna"?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 14:05
Wielu marzy o tym by pisać, większość, żeby z pisania żyć i najlepiej zrobić na tym jakiś majątek. Dan Brown znalazł sposób na wielkie pieniądze, w swoich książkach "zmiksował" ze sobą okruchy prawdy, banały, kłamstwa i teorie spiskowe.
Audio
  • Dan Brown - pisarz wybitny czy raczej nie? (Czwórka/Kontrkultura)
Dan Brown  - wieszcz czy pisarzyna?
Foto: fot. fragm. okładki książki

Przytaczana przez Karola Pawłowickiego recenzje o literaturze Browna są skrajnie różne. Od zachwytów, po miażdżącą krytykę. Do 2012 roku książki Browna zostały przetłumaczone na 52 języki, a 200 milionów ich egzemplarzy zniknęło z półek.
- Zawsze będzie potrzebna literatura rozrywkowa - mówi Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu "Książki". - Ona istnieje od XVIII wieku, a można sięgać nawet dalej. Wielu bardzo mądrych ludzi, którzy mają wielką osobowość potrafią przyznać się, że dla przyjemności lubią przeczytać wieczorem kryminał - dodaje i tym uzasadnia fenomen literatury Browna.

Monika Nowicka, socjolog z Collegium Civitas, przyznaje, że lubi literaturę Browna, książki łatwe, które czyta się w pociągu czy do snu. - Brown posługuje się udaną recepturą. Trochę tajemnicy, trochę odniesień do historii, jest wątek romansowy i kryminalny. W dobrych proporcjach. To jest dobre czytadło - mówi Nowicka. - Bądźmy wdzięczni Danowi Brownowi za to, że mnóstwo osób sięgnęło po książkę. To jest jego największy wkład w literaturę - podkreśla.
Piotr Dobrołęcki zaznacza jednak, że mimo ogromnej popularności choćby "Kodu Leonarda da Vinci", nie jest to literatura, do której będziemy wracać. Jest za to szansa, że książki Dana Browna obronią się jako scenariusze filmowe, a są już na to dowody.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Graham Masterton: nie wierzę w duchy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:16
Fantastyka grozy rządzi się swoimi prawami. W książkach i filmach tego gatunku niczym niezwykłym nie są nadprzyrodzone zjawiska - duchy, wampiry, upiory i demony. Mistrz horroru, pisarz Graham Masterton zdradził Czwórce, czego najbardziej boją się ludzie i w jaki sposób sterować ich lękami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Ignerska: boję się pokazywać tę książkę dorosłym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
- "Prawdziwa bajka" pokazuje dzieciom, że są też takie książki i taki rodzaj opowiadania - mówi Marta Ignerska, ilustratorka. - Dorośli, czytając ją z dzieckiem, odnajdują swoje poziomy interpretacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamienie na szaniec" - film, o którym trudno będzie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:00
Choć film "Kamienie na szaniec" jeszcze nie powstał, już mówi się o nim dużo i dobrze. - Praca na planie nie była łatwa, ani lekka - mówią zgodnie młodzi aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, wcielający się w postaci "Rudego" i "Zośki".
rozwiń zwiń