Jakub Porada: tanie podróżowanie zacznij od Szwecji, ale bez nocowania

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:00
Dwa lata temu Jakub Porada postanowił powrócić do taniego podróżowania. A swoją przygodę z podróżami za grosze rozpoczął od lotu do Sztokholmu na kawę - koszt biletów, w obie strony, wynosił 2 złote.
Audio
  • Jakub Porada opowiada o swojej książce i tanim podróżowaniu (Czwórka/Stacja Kultura)
Jakub Porada w Czwórce
Jakub Porada w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Jakub Porada, dziennikarz, na swoim koncie ma już jedną powieść. Teraz postanowił wydać poradnik, choć utrzymany w formie powieści, "Porada da radę. Tanie latanie".
- Szukałem pomysłu na książkę o charakterze turystycznym i stwierdziłem, że dialogi będą najlepszą formą - mówi gość "Stacji Kultura". - Traktuję te publikację jako książkę turystyczną, bo ona pokazuje w jaki sposób tanio podróżować. 
Jakiś czas temu Jakub Porada przypomniał sobie lata, gdy wyjeżdżał pod namioty. Przekroczenie czterdziestki sprawiło, że zatęsknił do tamtych lat i zapragnął znów udać się w tanią, niczym nieskrępowaną podróż. - Kiedyś trafiłem na artykuł człowieka, który tym się zajmował, przemierzył Ziemię wzdłuż i wszerz - mówi Porada. - To on mnie uczył, jego doświadczenia skłoniły mnie, żeby w to brnąć i okazało się, że to działa. Można kupić bilety na samolot już od złotówki.
Gość Czwórki szybko docenił krótkie weekendowe podróże, wypady na kawę do Rzymu. Przekonał się, że nocleg w hotelu czy hostelu z lat 70. nie jest dramatem. Takie zwiedzanie pokazywał też w swoim programie telewizyjnym.
Świetnym wyznacznikiem różnic cenowych w Europie jest cena kawy. Okazuje się, że we Włoszech zapłacimy za nią 6 zł a w Sztokholmie 10, czyli ceny nie różnią się od tych znanych nam na co dzień. Jakub Porada podkreśla, że nie sztuką jest wydać 1000 zł, a cała zabawa zaczyna się właśnie wtedy, gdy za 100 zł fundujemy sobie fantastyczny weekend za granicą.

Autor książki "Porada da radę" w Czwórce sprzedaje sposoby na kompaktowe pakowanie bagażu podręcznego - dzięki temu cena naszego biletu nie wzrośnie, bo wszystkie niezbędne nam rzeczy zmieszczą się właśnie w nim - dowiedz się jak to zrobić słuchając "Stacji Kultura".
(pj/kd)

Czytaj także

Moskwa: podróż śladami Mistrza i Małgorzaty

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:20
Większość miejsc, które opisał w powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakov, do dziś istnieje. Można zwiedzać m.in. kamienicę z numerem 302 bis, w ktorej odbywał się słynny bal szatana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Backpacking - miłość na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 15:30
Backpackerzy zwiedzają świat na własną rękę. - Taki model turystyki ma na celu głownie zaspokojenie potrzeby poznawczej, na dalszym planie pozostaje więc funkcja wypoczynkowa czy uprawianie turystyki specjalistycznej - twierdzą eksperci.
rozwiń zwiń