"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
Audio
  • Podróże palcem po mapie mogą być romantyczne (Czwórka/Stacja Kultura)
Wybrzeże w Kanadzie
Wybrzeże w KanadzieFoto: Benson Kua/commons.wikimedia.org

Judith Schalansky pochodzi z Niemiec i jest niekwestionowaną gwiazdą tamtejszego rynku wydawniczego, zwłaszcza jeśli chodzi o projektowanie książek. Studiowała historię sztuki i projektowanie komunikacji wizualnej. W 2006 roku opublikowała kompendium typografii "Faktur mon Amour", które zdobyło wiele nagród z dziedziny designu. Jej literacki debiut, "Blau steht dir nicht", ukazał się w 2008 roku. 12 miesięcy później do księgarń trafił "Atlas wysp odległych", który uzyskał tytuł "Najpiękniejszej Niemieckiej Książki Roku". Na język polski przełożył go Tomasz Ososiński.

okładka
okładka książki

- Schalansky dziecińswto spędziła w Niemczech Wschodnich, więc wychowywała się w otoczeniu pewnych ograniczeń dotyczących podróżowania i w odcięciu od świata Zachodu - tłumaczy gość "Stacji Kultura". - I to jest punkt wspólny naszych doświadczeń z przeszłości. Ja też spędzałem godziny ślęcząc nad atlasem i podróżowałem palcem po mapie.

Recenzenci nie szczędzili słów uznania temu wydawnictwu. "New York Times" napisał, że książka Schalansky o najodleglejszych miejscach na świecie równie dobrze mogłaby nosić podtytuł: "Pięćdziesiąt miejsc, o których trzeba przeczytać przed śmiercią".

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na ziemi >>>

- "Atlas wysp odległych" składa się z 50 miniatur, a każda z nich opisuje inną wyspę. Miniatury mają charakter bardzo poetycki i to bez wątpienia stanowi o wyjątkowości tej książki - opowiada tłumacz. - Oczywiście, nie brakuje tu także faktów, bo autorka pracowicie zbierała do swojej publikacji relacje historyczne i dane naukowe. Ale wszystko to zestawiła z subtelnie naszkicowanymi mapami, które bardzo działają na wyobraźnię czytelnika.

W Polsce książka Judith Schalansky ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

(kul/pj)

Czytaj także

Moskwa: podróż śladami Mistrza i Małgorzaty

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:20
Większość miejsc, które opisał w powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakov, do dziś istnieje. Można zwiedzać m.in. kamienicę z numerem 302 bis, w ktorej odbywał się słynny bal szatana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Waszczyk: "Ocean" to raport z urlopu od życia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 13:00
- Ta książka jest alegorią życia 40-latka, która wyrusza w wielką podróż - opowiada autor "Oceanu". Maciej Waszczyk wybrał się w świat śladami Amelii Earhart i w barwny sposób opisał to, co go w tej podróży spotkało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Muszyński - kronikarz i piewca polskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:30
- Związek z prowincją to dla pisarza wygrany los na loterii. Źródło inspiracji i perspektywa, z której więcej widać - uważa Andrzej Muszyński, autor zbioru opowiadań "Miedza".
rozwiń zwiń