Godzilla straszy w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:00
Narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho i wystąpił w kilkudziesięciu filmach kinowych. Teraz Godzilla, jeden z najsłynniejszych filmowych potworów, trafił do łódzkiego Muzeum Kinematografii.
Audio
  • Wszystko czego chciałbyś się dowiedzieć o Godzilli jest w Muzeum Kinematografii w Łodzi (Czwórka/Stacja Kultura)
Plakat do filmu Godzilla, reż. Gareth Edwards
Plakat do filmu "Godzilla", reż. Gareth EdwardsFoto: mat. promocyjne/Warner Bros

- Godzilla to jedna z najbardziej znanych postaci w historii kina. Miło jest nam gościć taką osobistość, nawet jeśli możemy ją podziwiać jedynie na plakatach i fotosach z filmów - śmieje się dyrektor muzeum Barbara Kurowska. - Mimo swojego wieku Godzilla cieszy się świetnym zdrowiem i ciągle inspiruje filmowców.

W tym roku mija 60 lat odkąd Godzilla pojawił się na dużym ekranie. Pierwszą wersję filmu wyreżyserował Ishiro Honda. W roku premiery obraz obejrzało blisko 10 milionów kinomanów.

Czytaj także: Jak polskie kino kształtowało japońskich filmowców >>>

- W sumie powstały trzy serie filmów z Godzillą w roli głównej. Na naszej wystawie można zobaczyć, jak zmieniał się wizerunek potwora w latach 1954-1975 - mówi szefowa Muzeum Kinematografii. - Najważniejsze jednak, choć nie do końca oczywiste, jest to, że Godzilla jest facetem. W pierwszej wersji mierzył 50 metrów i ważył 20 tysięcy ton. Dziś ma już 106 metrów, a jego waga wzrosła do 50 tysięcy ton.

Najnowsze przygody Godzilli na ekrany kin trafiły w maju 2014 roku. Film wyreżyserował Gareth Edwards, twórca m. in. "Strefy X".

Godzilla - cud designu oraz grafiki komputerowej [RECENZJA FILMU] >>>

Wystawę "Godzilla 1954-1975" można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi do 31 sierpnia 2014 roku.

(kul, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino rozrywka
Czytaj także

Mitologia w kinie. Superbohaterowie schodzą z Olimpu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:00
Mity, nie tylko greckie, są jak gotowy scenariusz na film. Wystarczy odpowiedni (czytaj: wysoki) budżet, fachowcy od efektów specjalnych i gorące nazwiska w obsadzie. Przepis wydawałoby się prosty, czy jednak na pewno skuteczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń