"Góra Tajget". Powieść z niewygodną kartą historii

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:47
Mimo że Anna Dziewit-Meller ma na swoim koncie kilka książek, to właśnie "Górę Tajget" tytułuje swoim debiutem literackim.
Audio
  • Anna Dziewit-Meller, pisarka opowiada o swojej książce "Góra Tajget" (Stacja Kultura/Czwórka)
Anna Dziewit-Meller jest dziennikarką radiową i telewizyjną, reporterką i pisarką. W jej dorobku jest m. in. powieść Disco oraz napisana wraz z mężem Marcinem Mellerem podróżniczo-reporterska książka Gaumardżos Opowieści z Gruzji
Anna Dziewit-Meller jest dziennikarką radiową i telewizyjną, reporterką i pisarką. W jej dorobku jest m. in. powieść "Disco" oraz napisana wraz z mężem Marcinem Mellerem podróżniczo-reporterska książka "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji"Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Moim debiutem literackim było "Disco", ale mam do niej chłodny stosunek emocjonalny- mówi pisarka w studiu Czwórki. - Myślę, że to była próba udowodnienia sobie, że w ogóle mogę zająć się poważnie pisaniem. Próba chyba udana, skoro zamówiono u mnie kolejne książki.

Pisanie "Góry Tajget" sprawiło, że nocny stolik Czwórkowego gościa zapełnił się okrutnymi lekturami o II wojnie światowej, o zagładzie, holokauście, eksperymentach i medycynie nazistowskiej. To w nich Anna Dziewit-Meller znalazła wzmiankę o straszliwej, hitlerowskiej akcji T4, polegającej na tym, że eksterminowano osoby chore psychicznie, mordowano dzieci. - Ta historia się do mnie przykleiła i nie chciała się odkleić. Przyszła sama - mówi pisarka, która chciała napisać książkę związaną z jej rodzinnym Śląskiem.

W tej powieści autorka zabiera czytelnika w podróż po kilku różnych planach czasowych, zadaje pytanie o to, jaki wpływ ma historia na nas tu i teraz. W Czwórce zdradza, jak ta książka wpłynęła na nią i co ma na myśli pisząc o historii dziedziczenia strachu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Anna Dziewit-Meller (dziennikarka, pisarka, blogerka)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 13.00

pj

Czytaj także

Biblioteka sąsiedzka - ludzkie umiejętności, problemy i doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 13:26
Fundacja "Zmiana" stworzyła wyjątkowe miejsce - bibliotekę sąsiedzką. Nie trzeba być tam cicho, a jeśli ktoś książki nie zwróci, nikt nie będzie go za to karał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aneta Jadowska i jej "Szamański blues"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:55
Autorka książek fantasy i twórczyni postaci charyzmatycznej policjantki Dory Wilk powraca z kolejną powieścią. 15 stycznia w księgarniach pojawi się pierwsza część nowej, szamańskiej serii.
rozwiń zwiń