"Sezon grzewczy". Mieszkańcy Krakowa o zagrożeniu wiszącym w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:36
 - Autorem tej książki jest miasto. Wzorowałem się na pomyśle, który w latach 70. XX wieku wykorzystano, opisując Seattle. W ten sposób powstała książka napisana przez Kraków i o Krakowie - mówił Piotr Marecki, współautor książki, redaktor naczelny magazynu "Ha:art".
Audio
  • Piotr Marecki o książce "Sezon grzewczy" (Stacja kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Sopotnick

Temat smogu nieodłącznie związany jest z Krakowem. To właśnie w tym mieście od dawna wskaźniki jakości powietrza są alarmujące. Problem nasila się zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy mieszkańcy miasta i okolic do ogrzewania swoich domów wykorzystują nieodpowiedni opał. Krakowianie, którym na sercu leży zdrowie i jakość małopolskiego powietrza postanowili napisać książkę, która wyczerpująco ilustruje ten problem. - Sezon grzewczy trwa w Krakowie mniej więcej 150 dni. W tym czasie brudzi się nie tylko powietrze, ale i nasz język. Moim pomysłem było udokumentowanie krakowskiej rzeczywistości, wykorzystując metody pisania zbiorowego.

- Książka opisuje zeszłoroczny sezon grzewczy 2016/2017, podczas którego obserwowaliśmy w jaki sposób to, co dzieje się z naszym środowiskiem "brudzi się" nasz język  - opowiadał pomysłodawca projektu.

Czy smog może wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale i język? W jakim celu powstała książka i kto powinien po nią sięgnąć? Więcej na temat smogu, jakości krakowskiego powietrza i eksperymentalnych metodach pisania o środowisku i społeczeństwie w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: w rozmowie telefonicznej: Piotr Marecki, współautor książki, redaktor naczelny magazynu "Ha:art"

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:38
"Morderstwa i woń migdałów" Camilli Läckberg to "książka w książce". - Zawiera minipowieść, trzy nowelki, biografię samej autorki, oraz krótki kurs pisania kryminałów "Szkoła detektywów Camilli" - opowiadała Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń