Maanam i goście. Przeżyj jeszcze raz legendarny koncert

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:30
16 kwietnia 2000 w Sali Kongresowej w Warszawie zespół Maanam świętował 25-lecie istnienia. Zapis tego koncertu ukazał się teraz na dwupłytowym albumie "Maanam i goście".
Audio
  • "Maanam i goście" - o koncertowym albumie legendy polskiej muzyki opowiadają Sławek Wierzcholski i Paweł Sztompke (Stacja Kultura/Czwórka)
16 kwietnia 2000 roku w Sali Kongresowej odbył się jubileuszowy koncert zespołu Maanam. Na zdjęciu Kora i Justyna Steczkowska
16 kwietnia 2000 roku w Sali Kongresowej odbył się jubileuszowy koncert zespołu Maanam. Na zdjęciu Kora i Justyna Steczkowska Foto: PAP/JACEK TURCZYK

Zespół był w świetnej formie - nagrywał płyty, koncertował w Polsce i na świecie, a każdy kolejny numer duetu Kora i Marek Jackowski natychmiast trafiał do kanonu polskiej kultury i wtapiał się w tkankę języka. Maanam swój jubileusz świętował podczas dwóch koncertów, na których nie zabrakło wyjątkowych gości. - Razem z Maanamem i z Milo Kurtisem wykonaliśmy "Oddech szczura". W tym utworze jest riff na harmonijce ustnej, który Marek Jackowski pozwolił mi potem użyć w mojej kompozycji dla Nocnej Zmiany Bluesa - wspomina muzyk. - I robię to do dziś - dodaje. 

Obok Sławka Wierzcholskiego na scenie z z Maanamem wystąpili m.in. Katarzyna Nosowska, Justyna Steczkowska, Artur Rojek i Muniek Staszczyk. - Siła Maanamu polegała na rozgrywaniu energetycznych utworów w formie wolnych, sentymentalnych balladach, które wydawać by się mogło, że nie porwą publiczności. A jednak porywały - opowiada Paweł Sztompke, dziennikarz Radiowej Jedynki.

10 lat po tym wydarzeniu zapis obu koncertów został wydany na dwupłytowym albumie "Maanam i goście". Więcej o tym wydawnictwie w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 10.42

kul/kd

Czytaj także

Karolina Czarnecka: każdym koncertem opowiadam historię

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 14:25
Jej album "Solarium 2.0" - promowany singlem "Anaruk" - był kontynuacją opowieści rozpoczętej przez artystkę na debiutanckim krążku "Córka". W październiku Karolina Czarnecka rozpoczyna trasę koncertową promującą to wydawnictwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikromusic: publiczność na koncertach śpiewa głośniej niż my

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:00
W listopadzie minie rok od premiery szóstego studyjnego albumu zespołu Mikromusic. - O ile krążek "Piękny koniec" i piosenka "Takiego chłopaka" wprowadziły nas na salony, o tyle płyta "Tak mi się nie chce" kompletnie nas pootwierała - opowiada Natalia Grosiak, wokalistka, autorka tekstów i piosenek.
rozwiń zwiń