Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: OksanaSheliag/Shutterstock.com

"Klejnoty!" dla fanów serialu "Katarzyna"

Hermitage Amsterdam - muzeum oddziałowe Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji - przygotowało wystawę "Klejnoty!". - Zobaczymy na niej m.in. wspaniałą kolekcję biżuterii zestawioną z wieloma portretami i mnóstwem bogato zdobionych sukien noszonych przez najważniejsze kobiety na rosyjskim dworze - opowiada reporterka. - To okazja, żeby przyjrzeć się dwóm stuleciom mody i poznać ekscentryczne cesarzowe tego kraju, które na bale i przyjęcia nosiły olśniewające kostiumy wyszywane najdroższymi kamieniami szlachetnymi.

Jewels! The Glitter of the Russian court / hermitageamsterdam

Pieniądze świecą

W Hong Kongu galeria Ben Brown Fine Arts z dumą prezentuje prace Hanka Willisa Thomasa -  amerykańskiego artysty konceptualnego, który zajmuje się głównie tematami związanymi z tożsamością, historią i kulturą popularną. - Wystawa "Don't Let Money Change You" łączy zbiór prac z innowacyjnej, retrorefleksyjnej serii Thomasa przedstawiającej seryjne obrazy międzynarodowych walut w odważnych, podświetlanych monochromach - mówi Ada Janiszewska. - Prace artysty aktywuje sam widz. Światłem telefonu komórkowego, lampy błyskowej albo latarki.

Posłuchaj
06:40 [CZWORKA]Stacja Kultura 23 wrzesień 2020 galerie.mp3 Wystawy w galeriach na świecie. Co warto zobaczyć? (Stacja Kultura/Czwórka)

Sprawdź także:

Edward Munch - pierwszy instagramer?

Edward Munch, twórca słynnego "Krzyku", był nie tylko genialnym malarzem, ale również utalentowanym fotografem. Żeby się o tym przekonać, warto wybrać się do Oslo, do muzeum tego artysty. - Zdjęcia Edwarda Muncha są kontynuacją tych samych poszukiwań twórczych, co w przypadku jego płócien. Za pomocą zniekształceń, rozmycia ruchu, nietypowej perspektywy czy innych zabiegów twórca opisuje siebie i swoje otoczenie. Może są to jakieś wskazówki dla współczesnych blogerów czy instagramerów - śmieje się rozmówczyni Kasi Dydo.

Morphing Edvard Munch's self portraits / Kaare K. Johnsen

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 10.15

kul