"Wstyd". Doświadczanie emocji w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
- Przekazywany z pokolenia na pokolenie wstyd funkcjonuje inaczej w zależności od sytuacji, w której znajduje się danei pokolenia - opowiada Olga Drygas z Nowego Teatru i zaprasza na premierę nowego spektaklu Małgorzaty Wdowik "Wstyd".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emocjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. - To opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu - mówi gość Czwórki. - O okazuje się, że bardziej niż sam wstyd, dziedziczy się pewną perspektywę patrzenia na rzeczywistość i tej rzeczywistości doświadczania.

Posłuchaj
14:08 CZWORKA Stacja Kultura - wstyd 02.02.2021.mp3 "Wstyd" w Nowym Teatrze. I nowym spektaklu Małgorzaty Wdowik (Stacja Kultura/Czwórka)

Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek. - W sztuce prezentujemy materiały przygotowane przez artystkę, które są niezwykle istotnym elementem całej historii - wyjaśnia Olga Drygas. - Nad wszystkim oczywiście czuwa reżyserka, a my jesteśmy w dośc komfortowej sytuacji, bo Małgorzata uczyła się Amsterdamie interdyscyplinarnego podejścia do sztuk performatywnych. 

Sprawdź także:

W trakcie spektaklu aktorkom - Magdalenie Cieleckiej, Ewie Dałkowskiej i Jaśminie Polak - towarzyszyć będą nie tylko projekcie wideo, ale też kamery telewizyjne. - Bardzo długo przygotowywaliśmy tę premierę w wersji tradycyjnej z udziałem publiczności. Ponieważ jednak cały czas żyjemy w zawieszeniu, postanowiliśmy zrobić ją online. To wymagało "przemontowania" formy i skorzystania ze sprzętu rejestracyjnego. Taka premiera to jak robienie dwóch spektakli na raz - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Premiera spektaklu "Wstydu" odbędzie się online, na stronie Teatru Nowego - w niedzielę (07.02.) o godz. 19.00.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Olga Drygas (współpraca dramaturgiczna. Nowy Teatr w Warszawie)

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Wdech, wydech". W sali gimnastycznej o samotności nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 15:30
- Wiedzieliśmy, że musimy zrobić spektakl, dla młodego widza, który może być zagrany wszędzie - opowiada aktorka i reżyserka Maria Seweryn. - Za pomocą ograniczonych środków wyrazu próbujemy opowiedzieć o poczuciu osamotnienia i o zwątpieniu we własną wartość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hamlet" w Dramatycznym. O balansowaniu na linie namiętności

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:50
"Hamlet" Szekspira zainauguruje obchody 70-lecia istnienia Teatru Dramatycznego w Warszawie. - To historia, która od czterech stuleci fascynuje ludzi i wciąga. Chcemy pokazać na czym polega jej uniwersalizm - mówi reżyser Tadeusz Bradecki.
rozwiń zwiń