Kino Afryki to kino młode i kobiece

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:00
- Kinematografia Afryki jest bardzo różnorodna, wpływająca na siebie, ale to coraz mocniejsze przemysły filmowe, które mają różne oblicza - mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu Afrykamera. - Niewątpliwie rzecz, którą się zauważa to wymiana pokoleń. Teraz przyszła trzecia fala młodych twórców, nowych twórców, często są to kobiety - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arcscapes / Shutterstock.com

lazarus capitol bowie pap 1200.jpg
"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Afrykamera to największy festiwal kina afrykańskiego w tej części Europy. W tym roku zapraszają po raz 15. - Pracując nad festiwalem skupialiśmy się na dostarczeniu naszym widzom produktów, jak najlepszej jakości. Postanowiliśmy wykorzystać możliwości rzeczywistości, w której się znaleźliśmy przez pandemię - mówi dyrektor artystyczny festiwalu. - Festiwal online daje możliwość dotarcia do nowych widzów, na czym nam bardzo zależało - dodaje. 


Posłuchaj
15:34 czwórka stacja kultura 15.12.2020 godz. 10.19.mp3 O festiwalu Afrykamera opowiada Przemysław Stępień (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Gość Kasi Dydo, podobnie jak organizatorzy innych festiwali filmowych, podkreśla, że brakuje im bezpośredniej styczności z widzami, ludźmi, dla których robią festiwal. - Startujemy koncertem online. Dzięki temu, że jesteśmy w internecie możemy łączyć się z RPA i stamtąd nadawać koncert. To plus zamknięcia - podkreśla. 

Czytaj
Król-serial
Emilia Czartoryska - specjalistka od przenoszenia aktorów w czasie

Posłuchaj także:

Bliskie dalekie kino

Od lat Afrykamera przybliża Polakom świat, który jest dla nas bardzo odległy. Dzięki działaniom organizatorów z każdą odsłoną wydarzenie staje się coraz bliższy. - Nie jest to już kino bardzo obce. Te filmy często trafiają na festiwale filmowe - mówi gość Czwórki. - Jest to bogactwo dobrego, jakościowego kina, filmy, które należy oglądać, jeśli jest się kinofilem - podkreśla. W zeszłym roku większość filmów, które pokazywaliśmy to były filmy kobiet, zazwyczaj debiutujących, lub z drugim filmem. Można powiedzieć, że kino Afryki to kino młode i kobiece. Widać też duży postęp techniczny i warsztatowy. 

Sprawdź też

teatr aktorzy shutterstock 1200.jpg
Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

15. Festiwal AfryKamera 2020 | Official Trailer/Festiwal AfryKamera

Przemysław Stępień zauważa, że 15 lat temu można było mieć wiele zastrzeżeń do jakości tego kina, a teraz podczas selekcji nie widać różnic między kinem afrykańskim, a europejski. 

Festiwal w całości

Organizatorzy Festiwalu Afrykamera zdecydowali się 21 grudnia udostępnić swoim widzom cały festiwal. Wszystkie filmy można będzie oglądać przez 10 dni w dowolnym czasie. - Staraliśmy się jak najbardziej ułatwić gościom oglądanie - mówi gość Kasi Dydo. - Filmem otwarcia będzie "Maria Panna Nilu", nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. 

Jednym z motywów przewodnich 15. odsłony wydarzenia jest Rwanda i Burundi, które łączy wspólna historia. Filmy zaprezentują też nowe oblicze Afryki, skłonią do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza to kino. Jak zapowiada organizator nie zabraknie też tańca, w bloku pt. "Africa moving". 

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Przemysław Stępień (dyrektor artystyczny Festiwalu Afrykamera) 

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 10.19

pj

 

Czytaj także

Nie idziemy do kina, ale oglądamy premiery

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 14:00
Puste kina, brak premier filmowych stały się naszą pandemiczną rzeczywistością. Tymczasem David Fincher serwuje nam swój długo oczekiwany film na jednej z platform streamingowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Wyczekiwane nowości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:20
- Mamy to! Za nami ostatni klaps na planie filmu "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - poinformowali w sieci producenci filmowej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej. Premiera kinowa planowana jest na jesień 2021 roku.
rozwiń zwiń