Pola Chobot i Adam Baran: nowe piosenki to owoce pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
Dwa różne charaktery i jeden dziki organizm muzyczny, czyli duet w składzie Pola Chobot i Paweł Baran, szykują się do wydania nowego minialbumu. - Nie lubimy, kiedy piosenki za długo leżą w szufladzie. Nauczeni doświadczeniem od razu dzielimy się nimi ze słuchaczami - tłumaczą muzycy. 
Pola Chobot i Adam Baran
Pola Chobot i Adam BaranFoto: Zuza Baran

Posłuchaj
08:21 CZWORKA Stacja Kultura - chobot i baran 15.03.2021.mp3 Pola Chobot i Adam Baran zdradzają szczegóły najnowszego albumu (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Blues to tylko punkt wyjścia"

Pola jest wokalistką, pianistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i kompozytor. Razem tworzą piosenki, które prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczają poza jego klasyczną formę. - Blues był ogniwem, które połączyło nasze pasje. Pomyśleliśmy, że to fajny punkt zaczepienia, od którego możemy wyjść. I to słowo "wyjść" jest kluczowe, bo nie chcieliśmy zamknąć się w tym gatunku, imitować kompozycje starych bluesmanów - opowiadają goście Czwórki.

Pola Chobot & Adam Baran - Trzeba mi (Official video) / FONOBO Label

Piosenki jako poetycki komunikat

Na nowym krążku "Trzeba mi", który ukaże się 26 marca, idą o krok dalej. Nie rezygnują z eksperymentowania, organicznych brzmień i gitarowych riffów, ale reinterpretują rzeczywistość na swój własny, nieznany dotąd sposób. - Nowe utwory traktujemy jako poetycki komunikat zmiany oraz opowieść o początku i końcu. O odradzaniu się i stwarzaniu na nowo - mówią muzycy. - Odważyłam się sięgnąć po fortepian, który porzeszył nasze instrumentarium. Nowe wydawnictwo nię będzie muzyczną rewolucją tylko poszerzaniem charakterystycznego dla nas brzmienia - dodaje Pola Chobot.  

Pola Chobot & Adam Baran - Kurz (Official Video) / FONOBO Label

Improwizacja pod kontrolą

- Na krążku piosenki wiodą prym nad sferą improwizacyjną. Być może ma to związek z lockdownem i brakiem koncertów. Mieliśmy więcej czasu, żeby pochylić się nad uporządkowaniem formuły naszych kompozycji - podsumowuje Adam Baran.

O nowych kompozycjach, ich brzmieniu i planach na przyszłość Pola i Adam opowiedzieli Damianowi Sikorskiemu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 10.30

kul

Czytaj także

Skubas: nowe piosenki to fotografie mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:50
Po pięciu latach od ostatniej płyty Skubas nagrał "Szklane miesiące" i tym właśnie singlem zapowiada nowy, bardzo osobisty album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hania Rani o płycie "Home": naszkicowałam swoje miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:00
3 lipca ukaże się na CD i winylu nowa płyta Hani Rani - pianistki i kompozytorki, którą zna już cały świat. - Na krążku "Home" szkicuję swój dom - w wymiarze symbolicznym i dosłownym - opowiada artystka.
rozwiń zwiń