Premiery filmowe: "King Richard: Zwycięska rodzina", "Szef roku", "To była ręka Boga"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 14:30
Mikołajkowy weekend w kinie możemy spędzić w towarzystwie Javiera Bardema, Willa Smitha albo Paola Sorrentina. Ten pierwszy walczy o tytuł szefa roku, ten drugi gra ojca sióstr Williams, a trzeci zabiera nas w autobiograficzną podróż do Neapolu lat 80. 
Javier Bardem na planie filmu Szef roku, reż. Fernando León de Aranoa
Javier Bardem na planie filmu "Szef roku", reż. Fernando León de Aranoa Foto: mat. prasowe/Best Film

Posłuchaj
15:19 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 03.12.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński opowiada o premierach filmowych (Stacja Kultura/Czwórka) 

Will Smith jako King Richard

Jak to się stało, że Venus i Serena Williams stały się najlepszymi tenisistkami w historii tego sportu? Jak dużą rolę odegrał w tym ich ojciec? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Reinaldo Marcus Green  w biograficznym dramacie sportowym "King Richard: Zwycięska rodzina". - Ten film nie jest tylko pomnikiem dla Richarda Williamsa, który jeszcze przed narodzeniem swoich dzieci stworzył dla nich 85-stronicowy plan kariery. Wdrażał go w życie bardzo konsekwentnie i niezależnie od sytuacji. Wchodził oknami wszędzie tam, gdzie zamknięto przed nim drzwi, ignorował lekceważące uwagi białych komentatorów i trenerów i popychał swe córki do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier - opowiada Łukasz Muszyński. - W roli głównej występuje Will Smith, a postać, którą gra, stwarza mu pełnowymiarowe pole, by stworzyć kreację aktorską.

KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA – Oficjalny zwiastun / Warner Bros. Polska

Javier Bardem w drodze po kolejnego Oscara

Zazdrość, nadużycia, zdrada, władza, podległość, rywalizacja, zemsta, ambicja, seks, a nawet śmierć – wszystkie te wielkie tematy wywodzące się z klasycznej tragedii można odnaleźć w zagmatwanej sieci interesów, małostkowości i ambicji małej firmy produkującej wagi, która mogłaby znajdować się w jakimkolwiek prowincjonalnym miasteczku, gdziekolwiek na świecie. "Szef roku" to trzeci po "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" i "Poniedziałkach w słońcu", wspólny film wielokrotnie nagradzanego reżysera Fernanda Leóna de Aranoy oraz Javiera Bardema. To obraz odczłowieczenia oraz upadku relacji na rynku pracy. Film opowiada o czasach, kiedy przestarzałe koncepcje, takie jak solidarność, etyka lub wspólne dobro, zniknęły z języka pracodawców, a zastąpiła je logika zysku i niepewności. - "Szef roku" jest hiszpańskim kandydatem do Oscara, który pokonał w tym wyścigu najnowsze dzieło i przy okazji znakomity film Almodovara - dodaje gość Czwórki.

SZEF ROKU | HISZPAŃSKI KANDYDAT DO OSCARA / dobrastronafilmu

Paolo Sorrentino o swoim życiu

W weekend na ekrany kin studyjnych oraz do sieci trafi też najnowszy film Paola Sorrentina. Tym razem uhonorowany Oscarem scenarzysta i reżyser przedstawia historię młodego Fabietto Schisy, której akcja toczy się w niespokojnym Neapolu lat 80. - "To była ręka Boga" to opowieść, w której nieoczekiwane chwile radości, jak przybycie piłkarskiej legendy Diego Maradony, przeplatają się z równie nieoczekiwanymi tragediami. Sorrentino powraca do domu, aby opowiedzieć najbardziej osobistą ze swoich historii, osnutą wokół losu i rodziny, sportu i kina, miłości i straty - podkreśla Łukasz Muszyński.

To była ręka Boga | Oficjalny teaser | Netflix

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 03.12.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Premiery filmowe: "Bo we mnie jest seks", "Kurier Francuski z Liberty", "Pogromcy duchów. Dziedzictwo"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 09:00
Biograficzny musical o polskiej seksbombie, Wes Anderson z plejadą gwiazd i powrót "Pogromców duchów". Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy na weekend: "Dom Gucci", "Dziewczyny z Dubaju" i "Nasze magiczne Encanto"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 17:20
Dziedzictwo, zdrada, namiętność oraz zbrodnia i kara we włoskim imperium mody. Afera dubajska na dużym ekranie oraz magiczny dom w animacji Disneya - Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery tygodnia.
rozwiń zwiń