Festiwal Wschód Kultury, Karin Stanek i dobra książka - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 07:40
W audycji m.in., sprawdzimy, co ciekawego będzie się działo na Festiwalu Wschód Kultury-Inne Brzmienia to nie tylko muzyka, wybierzemy się w kulturalną podróż po Azji i opowiemy o nowych aranżacjach znanych przebojów Karin Stanek.
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shuterstock/Model Republique

Wtorkową audycję rozpoczniemy od zaproszenia na Festiwal Wschód Kultury-Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. To już 9 lat, od kiedy książki najlepszych pisarzy ze Wschodu mają swoją polską premierę w Lublinie. Sprawdzimy co znajdzie się w tegorocznym programie wydarzenia i jacy pisarze pojawią się na festiwalu.

W audycji także wybierzemy się w kulturalną podróż po Azji. Tym razem Weronika Puszkar opowie o Aoi Matsuri - festiwalu kwiatów malwy. Według wierzeń, kwiat malwy - aoi - miał ochraniać mieszkańców Japonii przed klęskami żywiołowymi. Jak obchodzone jest to ponad tysiącletnie święto sprawdzimy w Czwórce już po 10.30.

W Stacji Kultura nie zabraknie także lektury. Po godz. 10.45 w cyklu "Książka w Czwórce" zapraszamy do słuchania fragmentów autobiografii "Z głowy" Janusza Głowackiego. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autobiografię czyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego.

W drugiej części Stacji Kultura Damian Sikorski przybliży nowy album Kasi Moś pt. "Karin Stanek" z coverami słynnych przebojów legendy polskiej muzyki. Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, że ta trójka, pracująca razem twórczo już od jakiegoś czasu, została zainspirowana repertuarem Karin Stanek, skoro są krajanami. Na płycie znalazły się bardzo popularne w latach 60., jak i mniej znane, poruszające piosenki wykonywane przez Karin Stanek. Premierę albumu poprzedziły dwa single, dobrze znane słuchaczom przeboje Karin: "Autostop" i "Tato kup mi dżinsy", w zupełnie nowych i zaskakujących aranżacjach.​

Źr. Youtube/ Kasia Moś - TATO KUP MI DŻINSY / Karin Stanek (Official Video)

Przed godziną 12.00 Kinga Michalska opowie o książce amerykańskiej autorki Stephanie Garber. "Caraval" to powieść dla młodzieży, której bohaterka, nastoletnia Scarlett, marzy, by wziąć udział w tytułowym widowisku - corocznym niezwykłym przedstawieniu z udziałem publiczności. Jednak "Caraval" okazuje się równie wciągającą, co niebezpieczną grą o wszystko, a Scarlett, aby w nią zagrać, musi najpierw uratować swoją siostrę. 

Zobacz także:

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (28.06) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń