499 sekund. Wystawa wokół czasu i kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 15:20
499 sekund - tyle potrzebuje foton, czyli cząsteczka światła, by ze Słońca dotrzeć do Ziemi. To także tytuł wystawy w stołecznej galerii artWalk. To audiowizualna wystawa, w której fakty o kosmosie łączą się i mieszają ze sztuką. 
Wystawę 499 sekund można oglądać do końca lutego
Wystawę "499 sekund" można oglądać do końca lutego Foto: Katarzyna Średnicka, Media Mafia

Tytuł ekspozycji nawiązuje do czasu, w którym wyemitowany ze Słońca foton dociera do powierzchni Ziemi. Odwiedzający wystawę goście otrzymują słuchawki i poprowadzeni są po audiowizualnej ścieżce wiążącej przestrzeń kosmiczną z Ziemią. Podobno najlepiej udać się tam po zmroku. - Nie potrzebujemy wcale zdjęć z teleskopu, by zachwycać się kosmosem - mówiła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Słodownik, autorka ścieżki dźwiękowej. 

Na wystawie zobaczymy m.in. znaczki pocztowe, na których uwieczniona została Łajka. - To znaczki z 1964 roku, z serii "Badanie kosmosu". Łajka miała przeżyć na orbicie okołoziemskiej dziesięć dni i właśnie dziesiątego dnia miała dostać ostatnią miskę jedzenia. Tak się nie stało. Niestety, na Sputniku 2 temperatura bardzo szybko wzrosła, przez co ona zmarła pewnie ze strachu, a także z wycieńczenia - tłumaczyła Agnieszka Słodownik. - Łajka zapewne przywiązała się do ludzi, którzy wysyłali ją w kosmos. A oni nigdy nie planowali jej powrotu. 

Pomysł na tę wystawę pojawił się na początku tego roku. - Pierwotnie byłyśmy w tym projekcie we dwie - mówiła Karolina Wlazło-Malinowska, współautorka i kuratorka wystawy. W trakcie realizacji zespół się powiększał. - Do realizacji części wizualnej wystawy zaproszonych zostało dwoje artystów: Marta Krześlak i Arkadiusz Rataj - wyliczała. Na wystawie pojawił się m.in. meteoryt znaleziony na stołecznym Żoliborzu. - Nasza Ziemia, drzewa na niej, to też jest kosmos - tłumaczyła Agnieszka Słodownik.

Posłuchaj
05:39 _PR4_AAC 2022_12_15-10-50-31.mp3 O wystawie 499 sekund opowiadają organizatorki (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Uszczknęłyśmy odrobinę wiedzy kosmologów i fizyków i transkrybowałyśmy ją na wiedzę zupełnie nienaukową. Dlatego nawet jeśli mówimy o czarnych dziurach czy grawitacji, używamy języka przystępnego dla wszystkich, w każdym wieku - mówiła Karolina Wlazło-Malinowska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 10.15

kd/kor

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń