Karla Szyma: "Patrzę i słucham, po czym łączę obraz ze słowem"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 14:30
Karla Szyma pisze swoje teksty na maszynie do pisania. Potem ozdabia minimalistyczną grafiką. Gosi Jakubowskiej opowiada o swojej twórczości.
- Swoje myśli zapisuję na maszynie do pisania - mówi Karla Szyma
- Swoje myśli zapisuję na maszynie do pisania - mówi Karla SzymaFoto: shutterstock/Golden Dayz

Maszynę do pisania Karla Szyma otrzymała od babci i tak się zaczęło. Powstały pierwsze teksty, jednak okazało się, że to za mało. - Postanowiłam dodać element wizualny, początkowo niewielkie grafiki rysowałam tuszem, ostatnio wprowadzam kolory - opowiada. - Wtedy obraz i tekst tworzą spójną całość.


Mikrohistorie

Tak powstają minimalistyczne obrazki, o formacie 25x25 centymetrów, które niosą różnorodne treści. Wiele miejsca zajmuje tematyka kobieca. - Pojawia się także wiele innych tematów, każdy może znaleźć coś dla siebie - tłumaczy Karla. - To są małe formy, więc wystarczy chwila, żeby je przeczytać. Mam jednak nadzieję, że zostaje w człowieku coś więcej.

W swojej twórczości rozmówczyni Gosi Jakubowskiej porusza również tematy związane z przyrodą i nawiązuje także do katastrofy klimatycznej. - Do trudnych tematów staram się podchodzić w sposób lekki i przyziemny - mówi. - Wiersze są zrozumiałe dla każdego.


Inspiracja w codzienności

Inspiracji Karla szuka wszędzie, czasem są to zasłyszane i zapisane słowa, które czekają na rozwinięcie. - Jestem antropolożką i antropologia codzienności to jest to co, co mnie zajmuje i interesuje - wyjaśnia. - Ta sztuka więc powstała z racji moich zainteresowań zawodowych, a całość składa się na mój plastyczny mikroświat codziennych obserwacji.


Źr. Instagram/Karla Szyma


Posłuchaj
04:32 CZWORKA/Stacja Kultura - Karla Szyma 29.12.2022.mp3 Karla Szyma o swojej twórczości (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 11.42

awr


Czytaj także

Plakat. Co inspiruje Adama Kosika?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 18:19
Architektura i wątki muzyczne - to elementy, które można znaleźć w pracach Adama Kosika. Charakter jego rysunku to połączenie kolorystyki z fantazją i stylem vintage. Sprawdzamy, co go jeszcze inspiruje.
rozwiń zwiń