Kim jest Barbara i jak uratowała Festiwal Animocje?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:43
Pandemia "wycięła" festiwale, część z nich została odwołana, część zmieniła swoje formuły. Niełatwo było też odwołać 10., jubileuszową edycję Animocji - jednak Barbara trzymała mackę na pulsie i już za chwilę będziemy cieszyć się kolejną odsłoną Festiwalu Filmów Animowanych - edycją 9.5
Animocje
AnimocjeFoto: mat. pras.

PINOKIO 1200.jpg
"Pinokio" - między Disneyem a "Gomorrą"

- Barbara to szara eminencja naszego festiwalu - zdradza Weronika Płaczek, dyrektorka bydgoskiego festiwalu. - Barbara siedzi sobie wygodnie w fotelu i w tej pozycji obserwuje, co się dzieje. Jak jest potrzeba, to wkracza do akcji, mobilizuje, każe to zmienić. Jest ośmiornicą. To nietypowy szef - dodaje. 


Posłuchaj
12:29 czwórka stacja kultura 13.10.2020 animocje.mp3 O programie Animocji opowiada Weronika Płaczek, dyrektorka festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zespół Animocji zmobilizował się i przez kilka miesięcy przygotował jesienną odsłonę Animocji. Jej termin to 28 października. - Tego dnia rozpoczniemy pokazy filmów konkursowych dla dorosłych i 4 pokazy filmów pełnometrażowych - mówi gość Czwórki. - Ten dzień to Międzynarodowy Dzień Animacji obchodzony na całym świecie. Wcześniej jednak, 25 października wyświetlimy filmy konkursowe dla dzieci - dodaje. 

Dziś wiemy już, że Festiwalu Filmów Animowanych odbędzie się w kinach, w formie tradycyjnej. Trwają wciąż rozmowy, by był dostępny na platformie internetowej. - Mamy nadzieję, że będziemy też online - zdradza gość Kasi Dydo. 

Organizatorzy bydgoskich Animocji w kinie animowanym szukają emocji; pokazują też, że animacja to nie tylko filmy dla dzieci - w poprzednich edycjach udało im się też zaprezentować połączenie filmu animowanego z innymi sztukami, muzyką czy aktorstwem. 

Konkursy i pokazy

W programie festiwalu jak zwykle znalazły się pokazy konkursowe. W konkursie międzynarodowym zostanie zaprezentowanych 30 filmów, w tym kilka nowości, dwa filmy, które znalazły się na liście oscarowej w tym roku, 7 filmów polskich. 

Niemniej ciekawie zapowiadają się pokazy specjalne festiwalu. Jest wśród nich szwedzki film "TOP 3". - To animowana komedia romantyczna. Opowiada o chłopaku, który lubi sporządzać listy TOP 3. Film zaczyna się od takiej listy znienawidzonych przez niego osób, jedna z nich jest on sam - opowiada gość Czwórki. - To historia miłosna. Chłopak kończy liceum, jest zakochany w swoim przyjacielu. Obraz opowiada o perypetiach, o życiu, o poszukiwaniach. Dużo dzieje się w obrazku - dodaje. 

Portret przyjaźni międzypokoleniowej znajdziemy zaś w "Podróży księcia. - To seria przygód stanowiących pochwałę przyjaźni międzypokoleniowej, tolerancji dla inności, dostrzegania tego co łączy małpy (i ludzi), a nie dzieli - zdradza Weronika Płaczek. - To jeden z moich ulubionych filmów. 

Ciekawą propozycją jest również "Homeless". To obraz dla starszego widza, bardzo dynamiczny, pełen specyficznego humoru. - Grupa bezdomnym próbuje uratować świat przed zachłannym, złym bohaterem, który chce przejąć wszystkie pieniądze świat - zdradza dyrektorka. 


9 1/2 ANIMOCJE 2020 🐙 1/Animocje

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Płaczek (dyrektorka festiwalu)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 10.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Animocje. Bo japońskie kino to nie tylko anime

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:30
"Animocje" to połączenie filmowej animacji z emocjami. - Główną osią festiwalu będą oczywiście obrazy z Japonii - opowiadała Weronika Płaczek, dyrektor International Animated Film Festival Animocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia i więzi rodzinne. Najlepsze dokumenty na Off Cinema w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:20
- Pokazujemy najnowsze dokumenty, ale też z szacunkiem kłaniamy się klasyce - mówi Piotr Szczyszyk selekcjoner festiwalu Off Cinema w Poznaniu. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych rozpocznie się 13 i potrwa do 18 października 2020 roku.
rozwiń zwiń