Jan Nowicki: najlepszymi aktorami są dzieci i starcy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 09:50
W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Artysty Weterana Scen Polskich.
Audio

W szczególny sposób jest on obchodzony w Domu Aktora w Skolimowie, który odwiedziła nasza reporterka Olga Mickiewicz.

W 2008 roku Jacek Bławut nakręcił film "Jeszcze nie wieczór", którego akcja dzieje się właśnie w Skolimowie. Dzięki wizycie trójki gości pensjonariusze Domu Aktora spełniają swe marzenie o powrocie na scenę i wspólnymi siłami przygotowują inscenizację Fausta.

Jedną z ról gra w filmie Jan Nowicki. Zarówno on, jak i Jacek Bławut od tamtej pory często zatrzymują się w Domu Aktora. - To miejsce jest bardzo dobrze prowadzone przez panią dyrektor. To nie jest skupisko skłóconych starców, jak ktoś mógłby sobie pomyśleć. Tutaj każdy ma swój pokój, a w zasadzie mieszkanie, jest świetna obsługa i opieka lekarska. Można się z kimś spotykać albo nie. Można sobie pójść do pięknego parku, pojechać do teatru w Warszawie albo kręcić sobie seriale czy co tam ci dają – powiedział Nowicki.

"Jeszcze nie wieczór" to film częściowo fabularny, a częściowo dokumentalny. - Kamery startowały w momencie prób, bo kiedy oni nauczyli się już tekstu i wszystko było wypracowane, to było to zupełnie nieciekawe.  W momencie kiedy siadali za każdym razem w innym miejscu, bo im się pomyliło albo mówili swoim tekstem, bo zapominali prawdziwy, wtedy to była ta prawda - wpominał Jacek Bławut.

Jan Nowicki przyznał z kolei, że praca przy filmie "Jeszcze nie wieczór" była dla niego ogromnym przeżyciem. - Ja wprawdzie jestem stary, ale ciągle nie mogę sobie dać z tym rady, nie potrafię się do tego przyznać. Część moich kolegów z planu była natomiast bardzo stara i przez to zyskiwali jeszcze na wartości. Ja w ogóle uważam, że najwspanialsi w aktorstwie są dzieci i starcy. Zarówno jedni, jak i drudzy stają się bezkarni. Cała reszta jest bez sensu. Ci w średnim wieku robią wszystko żeby robić tzw. kariery, a aktorstwo w czystej formie uprawiają tylko dzieci i starcy.

Więcej o Domu Aktora w Skolimowie i filmie "Jeszcze nie wieczór" w materiale reporterskim Olgi Mickiewicz w formie audio i wideo. O mistrzach młodych polskich aktorów posłuchaj w kolejnym materiale Olgi Mickiewicz.

pg

Czytaj także

Poczytajmy o aktorach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 09:15
Jacek Bławut w filmie "Jeszcze nie wieczór" pokazał nam swój obraz artystów w Skolimowie. Teraz do Domu Aktora literacko zaprasza nas Gabriel Michalik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Nowicki: Bardzo chciałem być ojcem

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 08:30
Łukasz Nowicki znany jest jako syn słynnego aktora Jana Nowickiego. Choć sam chciałby, aby o nim mówiono: Średnio znany ojciec - w przyszłości bardzo znanego syna.
rozwiń zwiń