Kultura

Poczytajmy o aktorach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 09:15
Jacek Bławut w filmie "Jeszcze nie wieczór" pokazał nam swój obraz artystów w Skolimowie. Teraz do Domu Aktora literacko zaprasza nas Gabriel Michalik.

Aktorzy, tancerze, śpiewacy, reżyserzy, suflerzy i inspicjenci mieszkający w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie to bohaterowie książki "Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie" Gabriela Michalika. Książka ukazała się właśnie w księgarniach.

W opowieści Michalika przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a rzeczywistość z wykreowanym światem teatru. W książce mowa jest zarówno o gwiazdach, jak i niemal anonimowych pracownikach związanych z polską sceną. Łączy ich miłość do teatru.

Jak opisuje Michalik, teren zamieszkałego przez nich Domu Artystów w Skolimowie ogrodzony jest parkanem: trzymetrowym, eleganckim, kutym na solidnej podmurówce. Sterowana pilotem brama otwiera się bezszelestnie. Poprzez niewielkie rondo, wytyczone wokół starej lipy, dróżka prowadzi wprost pod główne wejście. Najlepiej jednak zostawić samochód pod domkiem ogrodnika, nazywanym też czasem "Domkiem Prezesa". Wisi tam też tablica upamiętniająca dwutygodniowy pobyt księdza Jerzego Popiełuszki.

Przed głównym budynkiem, nawet w słotne dni, przesiaduje na ławeczce Irena Kwiatkowska. Można się z nią przywitać, aby zobaczyć ten sam promienny uśmiech, którym obdarza polską publiczność już od ponad siedemdziesięciu pięciu lat - pisze autor.

Michalik przypomina w książce film "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta - fabularny debiut reżysera, który przyniósł mu wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni w 2008 roku. Film nakręcono w Skolimowie, z udziałem mieszkających tam aktorów, z których większość gra samych siebie.

Akcja zawiązuje się, gdy do domu przyjeżdża podupadły na zdrowiu gwiazdor (gra go Jan Nowicki) i proponuje starszym kolegom-weteranom wspólne wystawienie "Fausta" Goethego. Michalik zwraca uwagę, że Irena Kwiatkowska na początku nie zgodziła się wystąpić w filmie. Później przełamała opór. Jego ślad pozostał jednak w fabule. Kiedy Kwiatkowska wchodzi do jadalni pełnej ludzi, pyta: "Co wy tutaj robicie? - Próbujemy Fausta. - E, to nudy straszne!" - obrusza się aktorka i wychodzi.

Gabriel Michalik jest reporterem. Urodził się w 1974 roku, w rodzinie od trzech pokoleń związanej z teatrem. Pracował i publikował w kilkunastu polskich periodykach, od prasy kobiecej po główne tygodniki i dzienniki kraju. Realizował materiały dla telewizji, pisał korespondencje z Bośni i Albanii czasów wojny domowej. Jest także autorem zbioru reportaży "O miłości, śmierci i bitnej piekarzowej" (Warszawa, 2002) i książka pt. "W poszukiwaniu własnej drogi" (wraz z Marią Szyszkowską, Warszawa 2007). Książka "Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie" ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry.

(pj/pap)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Noc w Polskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:04
Mija 98 lat od pierwszej premiery w Teatrze Polskim w Warszawie. Jubileusz uczczą, wraz z publicznością, wybitni twórcy polskiej sceny teatralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr TV podbił Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 15:00
"Operacja Reszka" zdobyła Specjalną Nagrodę Jury w Nowym Jorku w konkursie History Makers Awards 2011.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas na zdjęcie maski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 08:00
Kobiety z grupy wsparcia psychologicznego utworzyły teatr, jakiego jeszcze nie było.
rozwiń zwiń