Jesteśmy mistrzami Europy w słuchowiskach radiowych!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 06:00
Teatr Polskiego Radia Triumfuje w Berlinie. "Andy" to najlepsze europejskie słuchowisko 2013 roku.
Audio
  • Jak powstawała "Andy" - rozmowa z Andrzejem Brzoską (Czwórka/Stacja Kultura)
Twórcy słuchowiska Andy nagrodzonego na festiwalu Prix Europa 2013 w Berlinie (od lewej: Andrzej Brzoska i Krzysztof Czeczot)
Twórcy słuchowiska "Andy" nagrodzonego na festiwalu Prix Europa 2013 w Berlinie (od lewej: Andrzej Brzoska i Krzysztof Czeczot)Foto: Zurab Kandelaki

Festiwal Prix Europa to najważniejszy konkurs dla słuchowisk radiowych, a Teatr Polskiego Radia po raz pierwszy w historii został uhonorowany nagrodą główna.

- Używając sportowej nomenklatury, jesteśmy mistrzami Europy - cieszy się reżyser dźwięku, Andrzej Brzoska. - To zasługa nie tylko reżysera Krzyśka Czeczota i mnie, ale całej ekipy i aktorów, którzy poświęcili się temu przedsięwzięciu.

A jak wygląda festiwal słuchowisk?

- Słuchowiska emitowane są w oryginalnym języku, ale każdy z jurorów oraz publiczność otrzymuje scenariusz. Jest on specyficznie przygotowany, wszystkie didaskalia i uwagi są w nim przetłumaczone - opowiada gość "Stacji Kultura". - Uczestnicy takiego seansu, słuchają i śledzą scenariusz. Ale muszę przyznać, że w przypadku naszej produkcji, zdarzało się, że ludzie odkładali kartki i cieszyli się dźwiękiem.

Być może dlatego, że "Andy" ma nie tylko fabułę, ale jest też przewrotnym hołdem oddanym magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Za sprawą technologii główny bohater, w tej roli Adam Woronowicz, rozmawia z Romanem Wilhelmim o sprawach najistotniejszych.

- Ta historia jest bliska memu sercu, być może dlatego po prezentacji powiedziałem do jurorów "call me Andy" - śmieje się rozmówca Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Główny bohater jest realizatorem dźwięku, ale zajmuje się także manipulacją. "Andy" to studium frustracji tego człowieka. Wyjątkowo dobrze wstrzeliliśmy się z tematem, w końcu w gronie jurorów nie brakowało przedstawicieli tej profesji: inżynierów dźwięku, realizatorów i reżyserów.

W autorskim słuchowisku Krzysztofa Czeczota, w pozostałych rolach wystąpili m. in. Magdalena Cielecka, Grażyna Barszczewska i Grzegorz Kwiecień.

kul

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sajnuk konsekwentnie i cudownie tworzy teatr

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 12:00
Adam Sajnuk - aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Konsekwentnego, szef artystyczny Teatru WARSawy. Człowiek, który mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Polacy zakochali się operze?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 10:00
Zapanowała nowa moda - na muzykę klasyczną. Młodzi ludzie chodzą do opery, słuchają jej w swoich odtwarzaczach mp3. - Staje się ona atrakcją na miarę muzyki rozrywkowej - mówi Wanda, miłośniczka opery.
rozwiń zwiń