Pokochaj swoje ciało, poczujesz się jak gwiazda!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 07:00
Film trwa zaledwie minutę i ma przekonać kobiety do diametralnej zmiany wizji własnego ciała. Czy kampania "Shhhhut Down The Fat Talk" pomoże kobietom, które przywiązują nadmierną uwagę do swojej wagi?
Audio
  • Miłosz Brzeziński komentuje kampanię "Shhh Shut Down The Fat Talk" i radzi jak rozwiązać problemy z niewłaściwym postrzeganiem swojego ciała (Czwórka/Poranek OnLine)
Poczucie niskiej wartości i kompleksy mogą być dziedziczne. Pamiętaj, że dzieci stawiają sobie za wzór zachowanie rodziców
Poczucie niskiej wartości i kompleksy mogą być dziedziczne. Pamiętaj, że dzieci stawiają sobie za wzór zachowanie rodziców!Foto: Glow Images/East News

- Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że blisko 93 procent kobiet postrzega się jako nieatrakcyjne, grube bądź brzydkie - mówi dr Miriam Akhtar, psycholog nadzorująca kampanię. - Co więcej, 70 procent ankietowanych myśli tak o sobie codziennie, a 1/4 badanych przyznaje, że w tak zwanym "fat talk" biorą udział ich partnerzy, robiąc docinki na temat kiepskiego wyglądu swojej drugiej połowy. Przez to wiele z nas broni się przed intymnymi kontaktami z mężem lub chłopakiem. Poza tym "fat talk" sprawia, że jesteśmy niepewne siebie i pozbawione własnej wartości.

Takie dane oznaczają, że miliony przedstawicielek płci, o ironio, pięknej ocenia się ostro i niesprawiedliwie. - Za ten stan rzeczy współodpowiedzialne są także media, które publikując zdjęcia gwiazd, zachęcają nas do komentowania ich wyglądu - tłumaczy rozmówczyni Eweliny Grygiel. - Poza tym wiekszość kobiet porównuje się z bohaterkami okładek luksusowych pism, a to nie zawsze wychodzi nam na dobre. Dlatego chcemy, by "fat talk" przeszedł do historii.

Jak alarmują statystki, w tym momencie więcej kobiet choruje na anoreksję i bulimię niż na raka piersi, a obsesyjne kontrolowanie wagi to jeden z efektów "fat talk". - Myślenie, że ciągle nie jestem taka jak trzeba ma wielką moc perswazyjną - uważa trener osobisty, Miłosz Brzeziński. - Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużym problemem może być nierzeczywiste postrzeganie swojego wyglądu. Na dodatek zdarza się, że problem jest dziedziczny, bo zachowanie matki często staje się wzorem do naśladowania dla córki.

Rozmówca Justyny Dżbik i gość "Poranka OnLine" przyznaje jednak, że w takich przypadkach trudno mówić o natychmiastowym rozwiązaniu. - Paradoksalnie zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej chore i nie załatwia problemów związanych z dbałością o linię. Gdyby nasz jadłospis złożony był z produktów, które gwarantują wygląd manekina w rozmiarze "0", to nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Nie mielibyśmy siły, żeby pracować albo uczyć się - podsumowuje Brzeziński. - Zmiany muszą zacząć się w głowie. Trzeba po prostu uwierzyć w siebie.

(kul/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Związki mieszane. Czy Polacy są tolerancyjni?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 08:00
- Nigdy nie lubiliśmy ani Arabów, ani żadnych innych "obcych" - mówi dr Katarzyna Górak-Sosnowska, islamistka. - W ostatnim czasie ta tendencja zradykalizowała się w internecie, a potem przeniosła do rzeczywistości. To swoista zmiana jakościowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spożycie alkoholu w Polsce znów rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 11:00
Kobiety, mężczyźni, młodzi, starzy, biedni, bogaci, mieszkańcy wielkich metropolii i małych wiosek, ze szczęścia i na smutno - Polacy spożywają wciąż za dużo alkoholu i dotyczy to wszystkich grup społecznych. - Nie ma prostej drogi do zapanowania nad tym problemem, trzeba postawić sprawę jasno - mówi w Czwórce Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korki wpędzą cię w nerwicę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 18:40
Wszystko wskazuje na to, że zima zagościła w końcu na dobre, a z nią większe korki i… wyższe ryzyko występowania nerwic u kierowców.
rozwiń zwiń