Onkomapa - stworzona, by pomagać chorym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:00
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. By pomóc chorym na nowotwory powstał portal Onkomapa, na którym pacjenci mogą dzielić się opiniami i doświadczeniami, a także wyszukiwać ośrodki, w których chcą się leczyć.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Polińskim (Czwórka/Poranek OnLine)
Onkomapa - stworzona, by pomagać chorym
Foto: Glow Images/East News

- Rozwiązujemy problemy, na które sami się natknęliśmy - tłumaczy Bartosz Poliński, szef Alivii, Fundacji Onkologicznej Osób Młodych. - Gdy moja siostra zachorowała na raka, musiałem szybko dowiedzieć się wszystkiego o nowotworze, zorientować się, jak się go leczy i gdzie szukać pomocy.

Dlatego właśnie powstał pomysł, by stworzyć Onkomapę, czyli portal, który pozwala na znalezienie właściwego ośrodka onkologicznego na terenie kraju. Zawiera także m.in. wyniki pilotażowego badania, przeprowadzonego przez TNS Polska w grudniu 2013 roku. Pacjenci ocenili w nim funkcjonowanie kilkudziesięciu ośrodków onkologicznych, m.in. pod zwględem opieki, organizacji leczenia i przestrzegania praw pacjenta.

- W Onkomapie wystarczy wpisać nazwisko lekarza. Otrzymamy wówczas nie tylko informacje o tym człowieku, ale także o placówce, w której pracuje, np. dane kontaktowe - tłumaczy gość "Poranka OnLine". - Najważniejszy w tym serwisie jest jednak mechanizm oceny. Każdy z pacjentów może podzielić się swoimi doświadczeniami, wypełniając krótką anonimową ankietę.

Bartosz
Bartosz Poliński i Justyna Dżbik w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Dzięki temu powstaje gigantyczna baza informacyjna dla ludzi, którzy zachorowali i chcą szukać pomocy. Poliński przyznaje też, że dobrze byłoby, gdyby takie "mapy" powstały w przypadku każdego innego typu schorzeń np. kardiomapy. - W dobie internetu przetwarzamy duże ilości informacji i staramy się podejmować racjonalne decyzje na podstawie twardych danych - tłumaczy Poliński. - A wydaje mi się, że onkologia to obszar, w którym dotychczas brakowało takich danych.

(kd/pj)

Czytaj także

Głuchy jak Polak? "Mamy poważne problemy ze słuchem"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:39
37 proc. Po­la­ków ma problemy ze słuchem - wy­ni­ka z prze­pro­wa­dzo­ne­go po raz trze­ci Na­ro­do­we­go Testu Słu­chu. - Prawdziwym "mordercą" dla naszych uszu jest hałas w zakładach pracy, bądź na ulicach miast - mówi Piotr Miller, organizator badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak to efekt tego, jak żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 12:07
Okazuje się, że nawet 90% nowotworów jest zależnych od czynników zewnętrznych, a nie genetycznych, jak sądzono dotychczas.
rozwiń zwiń