Przeklinamy, by uprościć sobie świat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:20
Są stare jak historia ludzkości i jak twierdzą fachowcy rozładowują stres. Być może dlatego tak chętnie ich używamy - z badań wynika, że 81 procent Polaków przekleństw używa na co dzień.
Audio
  • Dlaczego przeklinamy? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • "Słownik polszczyzny rzeczywistej" - skąd pochodzą hasła i jakie jest ich znaczenie (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda - czy często przeklinasz? (Czwórka/Poranek OnLine)
Przeklinamy, by uprościć sobie świat
Foto: Glow Images/East News

O tym, że temat jest aktualny przekonują kolejne publikacje, takie choćby jak "Słownik polszczyzny rzeczywistej". Stworzyli go wrocławscy i łódzcy naukowcy wraz ze studentami. Z ich pracy dowiadujemy się, że wielu naszych rodaków do porozumiewania się używa wyłącznie czterech słów i ich derywatów. - Materiału badawczego szukaliśmy na ulicy. Przysłuchując się rozmowom doszliśmy do wniosku, że ludzie posługują się tylko kilkoma słowami, za to stosują je w różnych konfiguracjach i znaczeniach - opowiada dr Michael Fleischer. - Jako badacze komunikacji postawiliśmy sobie za cel sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że coraz chętniej redukujemy swój słownik i niestety zubożamy słownictwo. Dla części badanych to jedyne wyjście, by zrozumieć otaczający świat. Bo z bardziej wymagającymi wyrazami po prostu sobie nie radzą.

Rozmówca Kasi Węsierskiej przyznaje także, że wystarczą cztery "niecenzuralne" słowa, żeby nawiązać i podtrzymać konwersację. - Okazuje się, że przy tak ograniczonym słownictwie można swobodnie rozmawiać, bo skończony zbiór wyrazów pozwala odnieść wrażenie, że świat jest prosty.

Przeklinamy także wtedy, kiedy nagle zaatakuje nas ból, bo jak udowodnił brytyjski psycholog Richard Stevens "rzeucanie mięsem" czyni nas bardziej odpornym i dłużej możemy znosić niedogodności. Natomiast neurolingwista  Steven Pinker, w wywiadzie udzielonym magazynowi "Newsweek", przekonywał, że przekleństwa mogą działać tak, jak środki uspokajające.

(kul)

Czytaj także

Depeche Mode - Polacy ich kochają!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:40
"Delta Machine Tour" - roczna trasa koncertowa Depeche Mode kończy się, a jej wielki finał odbędzie się w Polsce. Zespół wystąpi w Łodzi. Biletów, niestety, już nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Niemirska: albo aktorstwo albo stabilizacja

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Joanna Niemirska, kostiumograf i aktorka, znana jest m.in. z filmu "Papusza" i telewizyjnych seriali. - Od zawsze wiedziałam, że będę aktorką - przyznaje w Czwórce. - Nie miałam innych pomysłów na życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jim Jarmusch - ikona amerykańsko-europejskiego kina niezależnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 12:00
Film "Tylko kochankowie przeżyją" w reżyserii Jima Jarmuscha wchodzi na ekrany kin 7 marca. Jarmusch to jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów kina niezależnego.
rozwiń zwiń