Joanna Niemirska: albo aktorstwo albo stabilizacja

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Joanna Niemirska, kostiumograf i aktorka, znana jest m.in. z filmu "Papusza" i telewizyjnych seriali. - Od zawsze wiedziałam, że będę aktorką - przyznaje w Czwórce. - Nie miałam innych pomysłów na życie.
Audio
  • Joanna Niemirska o pasji aktorskiej, niechęci do etatów, "Papuszy" i swoich planach zawodowych (Czwórka/Ex Magazine)
Joanna Niemirska
Joanna NiemirskaFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Zawód aktora niektórym artystom, wykonującym ten fach, już nie wystarcza. W Czwórce gościła już Agnieszka Pilaszewska, która zabrała się za pisanie scenariuszy, a teraz czas na aktorkę-kostiumologa. Choć Joanna Niemirska przyznała, że woli grać niż projektować, z powodzeniem udaje jej się łączyć obie te pasje. Jej stroje robią furorę, a zobaczyć je można m.in. w musicalu "Przebudzenie wiosny" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, "Król Dramatu" w Teatrze Imka w Warszawie, czy w przedstawieniu "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" w warszawskim Teatrze Lalka.

- Tak naprawdę czuję się 100-procentową aktorką, a kostiumy robię na "specjalne okazje" - przyznaje Niemirska. Zwłaszcza, że już jako dziecko wiedziała, który zawód wybierze. - Kilka razy wyrzucałam sobie, że nie mam innych pomysłów na życie - wspomina gość Czwórki. Nie uczestniczyła jednak w żadnych kursach, warsztatach, po prostu poszła do szkoły aktorskiej. I spełniła swój życiowy plan.

Joanna
Joanna Niemirska w Czwórce/screen wideo

Jedną z rzeczy, które Niemirska ceni w swoim swoim zawodzie najbardziej jest to, że każdy dzień bywa inny.

- Na początku studiów w szkole aktorskiej usłyszałam przemówienie Andrzeja Wajdy, który mówił o teatrze objazdowym. Wówczas pomyślałam, że to jest właśnie to, o co mi chodzi. Bo stagnacja, "usadzanie się w miejscu", nie służy ani teatrom, ani grającym w nich aktorom - tłumaczy gość "Ex Magazine". - Do dziś nie chcę być nigdzie na etacie i nie jestem. Uważam, że przywiązywanie się do jednego miejsca nie jest właściwe.

I choć takie podejście do zawodu aktora sprawia, że życie Niemirskiej pędzi jak szalone, ona sama śmieje się, że po prostu trzeba wybierać: albo aktorstwo, albo stabilizacja.

(kd/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Damięcki: chciałbym mieć specjalizację "aktor międzynarodowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 14:00
W niektórych częściach świata "Zagubiony czas" radzi sobie lepiej niż "Wielki Gatsby". W tej niemieckiej produkcji główną rolę męską zagrał polski aktor - Mateusz Damięcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Koman: jestem świadom swojego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:10
Jacek Koman ma to szczęście, że część roku może spędzać w Polsce, a część w Australii, gdzie mieszka od 30 lat. Dziś przyznaje, że dotarł do zdrowych proporcji między czasem spędzonym tu i tam.
rozwiń zwiń