Jak mieszkają Polacy i co remontują?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:20
Wielu Polaków wynajmuje mieszkania, niektórzy mogą pochwalić się własnym M. Wynajęte lokum wcale nie oznacza braku remontów. Co najemca powinien uzgodnić z właścicielem przed dokonaniem zmian - sprawdziła Zuzanna Wróbel.
Audio
  • Historie z wynajętych mieszkań - sonda Czwórki (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czy Polacy lubią swoje mieszkania i jak je ulepszają? - materiał Zuzanny Wróbel (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak mieszkają Polacy i co remontują?
Foto: Glow Images/East News

Ile mieszkań na wynajem, tyle historii z ich właścicielami i najemcami. Czasem zdarza się, że za niewielkie pieniądze udaje się wynająć istną perełkę, jednak możemy też trafić na właścicieli, którzy będą nas "odwiedzać" pod naszą nieobecność, otwierając mieszkanie swoim kluczem.

Jak się przygotować do wynajmu mieszkania i czy w "cudzym" mieszkaniu można poczuć się swobodnie, sprawdzała Czwórkowa reporterka.

Jeśli chcielibyśmy przeprowadzić remont w wynajmowanym mieszkaniu, musimy wszytko uzgodnić z właścicielem. Zarówno jego jak i nas, najemców, chroni ustawa o ochronie praw lokatorów. - Każde zmiany w lokalu, który wynajmujemy, powinny być prowadzone w uzgodnieniu z właścicielem. Często właściciele zgadzają się na takie rozwiązanie, ale warto przed wszelkimi remontami uzgodnić zasady finansowania - mówi Maciej Górka z Domiporta.pl. - Wszystko zależy od tego jak strony się porozumieją. Taki remont może sfinansować i właściciel, i najemca.

Przeczytaj też: Student w mieszkaniu - przekleństwo czy błogosławieństwo?
Wynajmujący, który udostępnia swój lokal najemcy musi zadbać o to, by dany lokal był odpowiednio przystosowany do tego, by można było w nim zamieszkać. Powinien zadbać o udostępnienie mediów: ciepłej wody, ogrzewania, prądu, dostępu do telewizji i internetu.
Przy wynajmie pojawiają się też pytania o tzw. drobne naprawy, jak np. cieknący kran. Maciej Górka wyjaśnia, że jeśli, jako najemcy jesteśmy odpowiedzialni za popsucie kranu, to jego naprawa leży w naszej gestii. Jeśli zaś zastaliśmy zepsuty kran, to za naprawę płaci wynajmujący.

Sprawdź: Zapłacimy mniej za wynajem mieszkania?

Czy robimy remonty we własnych M, a jeśli tak, to od czego zaczynamy, dowiesz się z materiału Zuzanny Wróbel "Czy Polacy lubią swoje mieszkania i jak je ulepszają".

(pj/ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka mieszkanie

Czytaj także

Casting na współlokatora

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 14:28
Jak znaleźć mieszkanie marzeń? Jak szybko i właściwej osobie - najlepiej studentowi - wynająć cztery kąty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej "na swoim" czy w wynajętym?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 13:00
Decyzja czy kupić mieszkanie, czy wynajmować, wcale nie jest łatwa. Eksperci podkreślają, że wszystko zależy nie tylko od naszej sytuacji finansowej, ale też osobistej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma jak u mamy - dorosłe bobasy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 13:54
Z najnowszych analiz i opracowań wynika, że co drugi młody Europejczyk mieszka z rodzicami. Statystyki podnoszą Włosi, Maltańczycy i Słoweńcy, zaś najwcześniej z domu wyprowadzają się Finowie, Duńczycy i Szwedzi.
rozwiń zwiń