Lepiej "na swoim" czy w wynajętym?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 13:00
Decyzja czy kupić mieszkanie, czy wynajmować, wcale nie jest łatwa. Eksperci podkreślają, że wszystko zależy nie tylko od naszej sytuacji finansowej, ale też osobistej.
Audio
  • Mieszkanie - lepiej je kupić czy wynająć? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Agnieszka Dąbrowska z Polskiej Federacja Rynku Nieruchomości i Maciej Górka z firmy Domiporta opowiadają o rynku nieruchomości (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Martyna Ogonek sprawdziła co się bardziej opłaca: kupić mieszkanie czy wynająć (Czwórka/Poranek OnLine)
Lepiej na swoim czy w wynajętym?
Foto: Glow Images/East News

28 marca w całej Polsce odbywają się Drzwi Otwarte w biurach nieruchomości. To dobra okazja, by sprawdzić, co się bardziej opłaca: kupno mieszkania, a może wynajem. W tej kwestii opinie słuchaczy Czwórki są podzielone, i nie ma się co dziwić, bo każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety.

Martyna Ogonek sprawdziła ile zapłacimy przez 20 lat za kupno i wynajem przytulnego, dwupokojowego mieszkania w Warszawie. Interesowały ją lokalie wielkości około 50 metrów kwadratowych. Warto tu dodać, że wynajęte mieszkanie daje klientowi większą wolność, zaś ten, który zdecyduje się na kupno, po spłacie kredytu ma własną nieruchomość. - Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby - mówi Marcin Krasoń, ekspert od rynku nieruchomości. - I najem mieszkania i jego zakup mają swoje wady i zalety. Patrząc tylko na aspekt finansowy, można powiedzieć, że przy kredycie na 20 lat bardziej opłaca się mieszkanie wynająć. Przez 20 lat za wynajęcie zapłacimy 540 tysięcy (mowa o cenach warszawskich - przyp.red.), zaś kredyt na podobne lokum i opłacenie czynszu sprawi, że przez 20 lat wydamy 700 tysięcy. Teoretycznie wynajmując oszczędzamy 160 tysięcy - dodaje.

Agnieszka Dąbrowska z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i Maciej Górka z Domiporta.pl zachęcają by wziąć udział w Otwartych Drzwiach w biurach nieruchomości, akcji organizowanej już trzeci raz. - Zapraszamy osoby, które chcą uzyskać informacje dotyczące usług na rynku nieruchomości i transakcji na tym rynku. Wiele osób ma pytania odnośnie zgromadzenia odpowiedniej ilości dokumentacji, zabezpieczenia transakcji. W tym dniu może taką poradę uzyskać bezpłatnie - mówi Agnieszka Dąbrowska. -  Bardzo nam zależy, aby propagować dobre praktyki na rynku nieruchomości - dodaje Maciej Górka. - Chcemy dbać o dobrą jakość ofert, by użytkownik miał możliwość dowiedzenia się jak najwięcej, pozyskania konkretnych informacji o danej nieruchomości - wyjaśnia udział Domiporty w tej akcji.
Eksperci zaznaczają, że dziś kończy się kryzys na rynku nieruchomości, ceny mieszkań ustabilizowały się, a klienci mogą też skorzystać z ciekawych ofert: rządowej dopłaty do kredytu na zakup pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym lub programu Banku Gospodarstwa Krajowego "Fundusz mieszkań na wynajem".
(pj/kd)

Czytaj także

Poznań chce zatrzymać zdolnych absolwentów mieszkaniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 17:10
Urzędy polskich metropolii coraz częściej starają się powstrzymać młodych mieszkańców przed wyjazdem za chlebem do innych miast czy też za granicę. Ciekawa inicjatywa realizowana jest w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak biedny, ale "na swoim"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 18:55
Zaczynamy prowokacyjnie: nie każdy powinien mieć własne mieszkanie. O tym, czy to prawda będziemy dyskutować w czwartek, w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie (nie) dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 16:00
By kupić własne M2 Polacy gotowi są zadłużyć się nawet na 20-30 lat. Czy to konieczne? Dlaczego nie wystarczy wynająć mieszkania, zamiast do emerytury oddawać bankowi sporą część pensji?
rozwiń zwiń