Polskie Radio
Section05
mieszkanie dla młodych

W Polsce buduje się coraz więcej domów i mieszkań. Premier zapowiada utrzymanie trendu. "To dla nas priorytet"

- Chcę obiecać, że dla nas w trzeciej kadencji - jeśli będzie taka decyzja wyborców - priorytetowym zadaniem będzie to, aby rocznie oddawanych było do użytku więcej niż 230 tys. mieszkań. Zdaję sobie sprawę, że jest cały czas za mało mieszkań na rynku polskim - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo mieszkanie dla młodych inwestycje

Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny”

Ceny mieszkań mamy niższe w porównaniu do rynków europejskich, chociaż one bardzo mocno pną się do góry. Przykładowo, budowa domu w ciągu ostatnich pięciu lat zdrożała o 76 procent. Jeżeli ktoś zastanawia się nad powrotem to lepiej żeby to zrobił niebawem. Na tę chwilę rynek mamy korzystny – mówi Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Mieszkanie Plus mieszkanie dla młodych mieszkanie nieruchomości kredyt mieszkaniowy Małgorzata Frydrych

Eksperci: rząd słusznie broni interesów polskiego rolnictwa, podobnie robią wszystkie kraje UE

Gdy Polska zaczyna dbać o własne interesy, traktowana jest jak ktoś kto łamie reguły. Nie możemy bez końca, bez wsparcia UE ponosić kosztów pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. Dlatego zakaz wwozu ukraińskiego zboża powinien być utrzymany – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z KIG i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże wojna na Ukrainie Unia Europejska mieszkanie dla młodych

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

Piotr Słotwiński: obecnie w Irlandii pracuje się by opłacić mieszkanie

Ekonomia staje się dominującym czynnikiem powrotów Polaków z Irlandii. Pracy nie brakuje ale mamy w Irlandii ogromny kryzys mieszkaniowy. Brakuje mieszkań na wynajem a ceny najmu pochłaniają znaczną część pensji. Ceny kupna są bardzo wysokie. Praktycznie pracuje się po to by opłacić mieszkanie, co mija się z celem emigracji – mówi Piotr Słotwiński, dziennikarz, autor najstarszego bloga polonijnego w Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Irlandia mieszkanie mieszkanie dla młodych rodzina na swoim rodzina ekonomia ekonomia społeczna praca kryzys kryzys gospodarczy kryzys finansowy kryzys migracyjny kryzys w strefie euro Małgorzata Frydrych

Eksperci: kredyt na 2 procent jest szansą na zakup mniejszych mieszkań

Boom na kredyty na 2 procent spowoduje wzrost cen mieszkań oferowanych tak na rynku pierwotnym jak i wtórym. W kolejnych latach zainteresowanie rządowym programem "Pierwsze Mieszkanie" będzie bardziej rozłożone czasie, co jednak nie oznacza, że ceny mieszkań nie będą nadal rosły. Mniejsza liczba nowych pozwoleń na budowę, to też na najbliższe lata prognostyk na wzrost cen mieszkań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek od nieruchomości mieszkanie dla młodych składka zus inwestycje budownictwo

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek mieszkanie dla młodych pit fundusze inwestycyjne

Oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Minister Buda o programie "Bezpieczny kredyt"

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinna nastąpić pod koniec sierpnia tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem, jeżeli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", to jeśli wstrzyma się z zakupem do końca sierpnia będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda mieszkanie dla młodych budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

Można już wziąć bezpieczny kredyt 2 proc. Minister Buda: własne mieszkanie staje się realną możliwością

Własne M staje się realną możliwością. Prostota programu Pierwsze Mieszkanie oraz korzyści finansowe z nim związane pozwalają przypuszczać, że będzie się cieszył znaczną popularnością - stwierdził szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Od poniedziałku, 3 lipca można składać w siedmiu bankach wnioski o kredyt z tego programu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda mieszkanie dla młodych budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - ustawa z podpisem prezydenta. Zobacz, kto może skorzystać

Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "Bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat. Ustawa przewiduje też rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny POLSKA mieszkanie mieszkanie dla młodych pieniądze prezydent społeczeństwo

Eksperci: jest więcej sposobów wsparcia mieszkalnictwa niż dopłaty do kredytów z licznymi warunkami

 Problem mieszkaniowy w Polsce jest i dotychczas nie udało się go rozwiązać żadnemu rządowi. Raczej jest wątpliwe aby program bezpieczny kredyt na 2 proc. istotnie to zmienił. Jego dostępność jest zbyt ograniczona choćby wobec osób, które chciałyby kupić większe mieszkanie. Może lepiej byłoby rozwijać budownictwo komunalne i socjalne i więcej zainwestować w komunikację i uporządkować plany zagospodarowania przestrzennego – pytali i oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Maciej Bukowski z Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie dla młodych budownictwo kredyt mieszkaniowy banki

Prof. Henryk Domański: PiS sprawdził się jako partia, która dotrzymuje obietnic

- Być może młodzi wolą Zjednoczoną Prawicę ze względu na obietnicę kredytów mieszkaniowych, która akurat do nich dociera. PiS jest tutaj najbardziej wiarygodny i on się sprawdził, jako partia, która dotrzymuje obietnic - mówił prof. Henryk Domański w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański sondaże sondaż socjologia społeczeństwo Donald Tusk Platforma Obywatelska węgiel mieszkanie dla młodych Jerzy Jachowicz

Eksperci: trzeba zwiększać szanse Polaków na własne mieszkanie, ale dostęp do taniego kredytu nie wystarczy

Od dziesiątków już lat zmagamy się przede wszystkim z problemem braku mieszkań. I to przede wszystkim ten aspekt trzeba poprawić – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkanie mieszkanie dla młodych mieszkania na wynajem Mieszkanie Plus inwestycje