Petsitter - zawód dla wrażliwców z pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Co zrobić z psem, którego nie możemy zabrać ze sobą na przykład za granicę? Oddać go pod opiekę człowiekowi, który ze swojej miłości do zwierzaków uczynił zawód, czyli petsitterowi.
Audio
  • Zawód petsittera - odpowiedzialność i mnóstwo frajdy (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Chipowanie psów i wpis do Centralnego Rejestru Zwierząt - będą nowe obowiązki? - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli psów? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
Praca petsittera
Praca petsitteraFoto: Glow Images/East News

Jesteśmy zapracowani, żyjemy szybko, na co dzień brakuje nam czasu nawet dla bliskich. W sytuacjach, gdy nie mamy czasu, by wyprowadzić psa, pomoże petsitter, człowiek specjalnie przeszkolony do tego, by opiekować się czworonogami. Petsitterzy zajmują się nie tylko psami i kotami. Do ich obowiązków należy także doglądanie wszelkiego rodzaju ptaków, czy nawet gadów.

Czytaj także: Gdy zwierzę traktowane jest jak rzecz <<<

Nie wystarczy jednak kochać zwierzęta, by móc zostać petsitterem. Potrzebna jest także wiedza z zakresu potrzeb poszczególnych gatunków, m.in. kalendarza obowiązkowych szczepień. To ciężka praca i spora odpowiedzialność, a przez wielu właścicieli czworonogów petsitter traktowany jest jak… opiekunka do dziecka. Dlatego jak grzyby po deszczu powstają szkoły i kursy, przygotowujące do tego zawodu. - Trzeba wiedzieć, co zrobić, gdy zwierzak się zadławi, albo wda w bójkę z innym czworonogiem - tłumaczy Monika Adamska, petsitterka.

Nie
Nie każdy może być petsitterem/Glow Images/East News

Zanim zatrudnimy petsittera, warto umówić się z nim na wizytę adaptacyjną, podczas której nasz zwierzak będzie mógł poznać przyszłego opiekuna.

- Zwracamy uwagę na to, czy pies nas akceptuje, na jego zwyczaje, czyli ulubione miejsca w mieszkaniu i to, co lubi jeść. To szczegóły, które są bardzo ważne w przyszłej współpracy - wymienia Adamska w "Poranku OnLine". - Zwłaszcza, że często zdarza się konieczność opieki nad zwierzęciem przez całą dobę. Wówczas właściciele zostawiają nam klucze, a my przychodzimy, by zmienić wodę, karmę, podać leki.

Najczęściej z usług petsitterów korzystają młodzi ludzie, pracujący w korporacjach i nie mający czasu na stałą opiekę nad pupilem, a także osoby starsze i schorowane.

(kd/kul)

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawki dla psów cieszą… tylko właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 08:49
Świecące obroże, automatycznie zamykające się kuwety dla kotów, mówiąca miska na pokarm, biurko do pracy ze specjalną półką dla czworonoga – wielu z nas uwielbia kupować dla swoich podopiecznych takie gadżety. Tylko, czy równie mocno cieszą się z nich także sami czworonożni zainteresowani?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psia myjnia? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 18:36
Jak trzeba się nagimnastykować, by wykąpać bernardyna w niewielkiej łazience w bloku, wie tylko ten, kto tego próbował. Wyjściem z takiej sytuacji może być specjalna psia myjnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies w wielkim mieście. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
Jednym z polskich miast, w których właścicielom psów nie wolno spacerować ze swoimi pupilami w niektórych miejscach, jest Lublin. Właściciele czworonogów protestują, a eksperci podkreślają, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
rozwiń zwiń