By się nie rozczarować - nie jedź do Casablanki i na Chiński Mur

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 12:00
Hollywood, Casablanca, Chiński Mur, Karaiby to miejsca, o których odwiedzeniu marzy niemal każdy. Okazuje się, że to właśnie one mogą dostarczyć najbardziej gorzkich rozczarowań.
Audio
  • Najbardziej rozczarowujace "kultowe" miejsca dla turystów - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
By się nie rozczarować - nie jedź do Casablanki i na Chiński Mur
Foto: Glow Images/East News

Popularne, nazywane kultowymi miejsca, do których chętnie wybierają się turyści, mogą srodze nas zawieść. Takim sztandarowym przykładem jest Casablanca, która w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z miastem znanym ze słynnego filmu Michaela Curtiza.

- Nazwa Casablanca, połączona ze wspomnieniem filmu, wydaje się porywająca - mówi podróżniczka Julia Lachowicz. - Gdy się tam wybieramy, od razu mamy w głowach jakieś romanse, a po przyjeździe okazuje się, że jest to zwyczajne miasto bez tej magii, która widzieliśmy oczami wyobraźni.

Casablanca
Casablanca źr. Wikipedia/pd/Karimobo

Casablanca okazuje się betonową dżunglą, ale i w Hollywood wcale nie jest kolorowo i romantycznie. Kraina kina niczym nie przypomina siebie z lat 50., o której śpiewał Dean Martin. - Wielkie studia uciekły gdzieś poza Hollywood. Tu przyjeżdzają turyści porobić sobie zdjęcia, a teren zamieszkany jest przez biedotę - mówi Magda Łuków, dziennikarka. 
W Hollywood znajduje się oczywiście słynna Aleja Sław, ale to Walk of Fame, które tak pięknie wygląda w telewizji, na żywo wygląda tragicznie. Wszędzie walają są śmieci i puszki. To bardzo przykry widok, podsumowuje Łuków. 
Rozczarowań mogą również dostarczyć Chiński Mur i Karaiby, a wszystko przez to, że my sami jako turyści wkładamy mało wysiłku w zwiedzanie, podążamy przetartymi przez innych szlakami.

(pj / ac)

Czytaj także

Środkowoeuropejska perła secesji - Subotica

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- To miasto jest miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym, środkowoeuropejskim w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówi Bartosz Kaftan. - W całym mieście znajdziemy tabliczki z nazwami ulic w 3 językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sahara rowerzystom niestraszna. Maroko od innej strony

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 18:00
Jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów afrykańskich kojarzy się głównie ze wspaniałymi warunkami do plażowania i kąpieli w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Maroko to też jednak góry Atlas i Sahara. Właśnie one były celem rowerowej wyprawy, w której brał udział Maciej Toboła - gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kubańczycy cieszą się ze słońca i z deszczu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 17:00
Kuba postrzegana jest przez turystów jako kraj biedny, w którym tańczy się na ulicach, uśmiecha i wita nieznajomych. Jenny Torres, Kubanka mieszkająca w Polsce, uważa, że szczęście w jej kraju wynika z wychowania.
rozwiń zwiń