Akcja Czyste Tatry: turysto, śmiecenie to obciach!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 07:30
Tatry to wolność, zadbajmy o to, byśmy mogli się nią cieszyć - apelują organizatorzy akcji "Czyste Tatry" - corocznego wydarzenia, które ma uświadamiać, że każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko naturalne.
Audio
  • Zostań wolontariuszem akcji "Czyste Tatry" - poznaj szczegóły akcji (Czwórka/Poranek OnLine)
Tatry
TatryFoto: PAP/Grzegorz Momot

Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt. Dlatego już od dwóch lat ludzie, którym leży na sercu dobro tego regionu, wyruszają na tatrzańskie szlaki i robią wielkie porządki.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

Tatry
Tatry

- Tegoroczna edycja rusza dziś i potrwa do 6 lipca - zapowiada Piotr Pawela ze Stowarzyszenia "Czysta Polska". - Zbieramy się na Dolnej Równi Krupowej i stamtąd ruszamy, żeby sprzątać szlaki.

Akcję wymyślili członkowie Stowarzyszenia "Czysta Polska". - Działamy od 2012 roku z inicjatywy filantropa, przedsiębiorcy i sportowca Rafała Sonika - mówi gość "Poranka OnLine". - Naszym celem jest zmiana świadomości Polaka-turysty, Chcemy, żeby zaczął on dbać o miejsca, z których korzysta. Żeby zakodował sobie, że śmiecenie to obciach.

Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, ale ma też rozrywkowy wymiar. - W trakcie dwudniowego wielkiego finału odbędą się koncerty, podczas których wystąpią m.in. Maja Hyży, Magda Steczkowska oraz grupa Future Folk - wymienia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Planujemy też cykl prelekcji wielkich ludzi gór, którzy zasłynęli w himalaizmie i zdobywaniu szczytów.

(kul/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Tatry

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbuduj własny hotel dla owadów. Warto pomagać pszczołom!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:00
Pszczoły murarki, biedronki i inne owady zapylające są nam niezbędne do życia. Większość tego, co na co dzień jemy, rośnie właśnie dzięki nim. Jeśli nie zaczniemy działać - niebawem część gatunków tych owadów może jednak zniknąć z powierzchni Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awantura o kopalnię pod Gubinem i Brodami. Będzie druga Rospuda?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 17:00
Kilka lat temu miał miejsce największy dotąd spór na linii inwestycja gospodarcza - ekologia. Przez teren doliny Rospudy miała być przeprowadzona obwodnica Augustowa. Ekolodzy nie dopuścili do inwestycji. Podobnie może być teraz w przypadku planowanej pod Gubinem i Brodami odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
rozwiń zwiń