Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
Audio
  • Paweł Porębski z inicjatywy Autostop Challenge radzi, jak podróżować autostopem (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Krzysztof Hołowczyc musiał wymienić siedzenie samochodu po podwiezieniu obcej pasażerki (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Podróżniczka i blogerka, Ola Synowiec opowiada o przygodzie gastronomicznej w Brazylii (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Joanna Szyndler, redaktor naczelna magazynu "Podróże": Favele w Rio de Janeiro są bezpiecznym miejscem dla turystów (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Włodzimierz Zientarski wspomina o podróżach autostopem w młodości (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Nie tylko kierowcy zdarzają się być niebezpieczni dla pasażerów. Włodzimierz Zientarski spotkał groźnego autostopowicza (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Włodzimierz Zientarski podróżował na pace z odpadami z rzeźni (Czwórka/Poranek OnLine)
Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego
Foto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński

- Kierowcy zazwyczaj nie "dobierają się" do facetów. Inaczej jest w przypadku dziewcząt, które muszą być ostrożne. Aby panie były bardziej bezpieczne, powinny mieć przy sobie na przykład gaz pieprzowy - mówi Paweł Porębski z inicjatywy Autostop Challenge.

Z doświadczeń gościa Czwórki wynika, że najłatwiejszym regionem do jazdy autostopem są kraje Bałkańskie. Należy pamiętać jednak, że tam kierowcy mogą oczekiwać drobnej opłaty za podwiezienie. Najczęściej zdarza się to w strefach turystycznych, gdzie mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że mnóstwo ludzi podróżuje autostopem i zmienili swoje nastawienie do tej formy podróży.

Czytaj także: Cierpliwość i mały plecak - skarby autostopowiczów <<<

Ekspert twierdzi, że wybór środka transportu jest uwarunkowany tym, czego oczekujemy. Jazda tirem jest bezpieczna i wygodna, a samochodem osobowym - szybsza.

Okazuje się, że im bardziej kreatywny sposób na złapanie "stopa", tym większe szanse na powodzenie ma podróżujący. Gdy kierowca widzi "zwariowanego" człowieka, na pewno zatrzyma się chętniej, niż przy smutnym, zwyczajnie ubranym autostopowiczu, z tabliczką w rękach.  Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Zdaniem Pawła Porębskiego duże szanse na zatrzymanie się samochodu ma osoba przebrana za… pingwina.

Ponadto w audycji Włodzimierz Zientarski oraz Krzysztof Hołowczyc wspominali swoje przygody związane z podróżami autostopem. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania nagrań z "Poranku OnLine".

bc/kd

Czytaj także

100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 16:20
Jeszcze nie upalnie, ale i tak jest dużo cieplej niż w Polsce. Dlatego o tej porze roku Hiszpania staje się docelowym miejscem podróży dla wszystkich zmęczonych mrozem, śniegiem, albo pośniegowym błotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska kusi wdziękami... turystów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 13:15
Ze wszystkich gałęzi gospodarki turystyka najlepiej poradziła sobie z kryzysem. Sprawdziliśmy dlaczego tak się stało i dokąd najchętniej wyjeżdżają mieszkańcy Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojedź do Białowieży - zobacz i zjedz żubra!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 08:00
Puszcza Białowieska to jedyne miejsce na świecie, w którym żubry żyją na wolności. Jest to mocno chroniony gatunek, jednak okazuje się, że w Białowieży można żubra zjeść.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co musisz wiedzieć, wybierając się autem w podróż po Europie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:45
Wakacje trwają, a wielu Polaków na urlop wybiera się samochodem. - Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że to wbrew pozorom jest bardzo duża wyprawa – podkreśla ekspert motoryzacyjny Marcin Dembecki. - Nie można po prostu wsiąść do samochodu i przejechać kilku tysięcy kilometrów.
rozwiń zwiń