Co musisz wiedzieć, wybierając się autem w podróż po Europie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:45
Wakacje trwają, a wielu Polaków na urlop wybiera się samochodem. - Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że to wbrew pozorom jest bardzo duża wyprawa – podkreśla ekspert motoryzacyjny Marcin Dembecki. - Nie można po prostu wsiąść do samochodu i przejechać kilku tysięcy kilometrów.
Audio
  • Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz samochodem w podróż po Europie (Czwórka/Europejski lunch)
Co musisz wiedzieć, wybierając się autem w podróż po Europie?
Foto: Glow Images/ East News

Zanim wyjedziemy na europejskie ulice, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy o przepisach, obowiązujących w krajach, przez które zamierzamy podróżować. Co ze sobą zabrać: apteczkę, trójkąt? Od czego ubezpieczyć auto? Czyli jak zachować się podczas kontroli?

- Generalnie powinna panować zasada, że przepisy, które obowiązują w ojczyźnie danego kierowcy, wystarczą także w innych państwach Unii Europejskiej. Niestety tak nie jest, bo w niektórych krajach wprowadzono dodatkowe wymagania - tłumaczy Marrcin Dębecki z magazynu "Auto Świat". - Na przykład w wielkiej Brytanii należy mieć przy sobie kamizelkę. Przydaje się ona głównie w sytuacji, gdy przydarzy nam się awaria i musimy zatrzymać się na drodze.

Jak podkreśla gość "Europejskiego lunchu" podróż po Europie nie jest tym samym, co codzienna, rutynowa podróż do pracy. A wielu niestety tak ją traktuje. - Jeździmy każdego dnia, pokonując 20-30 km. Jesteśmy więc nieprzygotowani, by nagle pokonać kilkaset kilometrów w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. A przede wszystkim nasz samochód nie jest do tego przygotowany - mówi Dembecki.

Dlatego, zanim wyruszymy w drogę, zadbajmy o kondycję swoją i naszego auta. - Warto udać się do warsztatu, by sprawdzić olej, hamulce. Za granicą taka rutynowa kontrola będzie nas kosztowała dużo więcej - mówi ekspert. - należy także zaopatrzyć się w gaśnicę i apteczkę.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Co powinna zawierać apteczka, podczas podróży w Niemczech, gdzie w aucie powinna leżeć kamizelka, gdy jedziemy przez Słowację? Jak szybko można podróżować w poszczególnych państwach i komu potrzebna jest Zielona Karta? Po te informacje zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Marcinem Dębeckim.

(kd / ac)

Czytaj także

Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:00
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów alkomatów. Te najtańsze są najczęściej jednorazowe i kosztują kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy PLN. Łączy je jedno - każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni wyjazd zaplanujmy dokładnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Lato to okres wzmożonych wyjazdów zagranicznych. Z pewnością i w tym roku tysiące Polaków spakuje walizki i plecaki do auta i ruszy coraz lepszymi polskimi drogami w daleką podróż. W Czwórce podpowiedzieliśmy, o czym koniecznie należy pamiętać przed eskapadą do krajów europejskich.
rozwiń zwiń