Legendarny Rajd Monte Carlo znów wystartuje z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:45
27 stycznia z warszawskiego Placu Teatralnego wyruszy cała plejada najwspanialszych rajdowych maszyn z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia.
Audio

– W latach 1959-1979 Warszawa dwudziestokrotnie gościła start Rajdu Monte Carlo – przypomina Grzegorz Gac z Polskiego Związku Motorowego. 27 stycznia 2011 roku stolica Polski będzie punktem startowym Rajdu Monte Carlo Historique – „nostalgicznej” odsłony klasycznej imprezy.

Jak wyjaśnia Grzegorz Gac, udział w rajdzie mogą wziąć wyprodukowane przed rokiem 1980 samochody, które przynajmniej raz wystartowały w Rajdzie Monte Carlo. Auta powinny mieć Historyczny Paszport Techniczny Międzynarodowej Federacji Samochodów Zabytkowych. Do udziału w imprezie zgłoszono już około 60 maszyn.

– Na warszawskim Placu Teatralnym będzie można zobaczyć m. in. Porche 911, Volvo 142, Opla Kadetta GT, Renault Alpine A110 czy Alfa Romeo GTV – zapewnia Grzegorz Gac. Jak wyjaśnia, w rajdzie wezmą udział samochody, będące własnością wielbicieli starej, historycznej motoryzacji.

Trasa pierwszego odcinka rajdu ma biec do Drezna, gdzie znajdować się będzie punkt kontroli czasu. – Kierowcy pojadą Wisłostradą, dalej Trasą Łazienkowską i Aleją Krakowską. Gdy wyjadą z Warszawy, będą kierować się w stronę Częstochowy i dalej trasą Katowicką do Katowic, gdzie odbiją na autostradę A4. Rajdowcy udadzą się w kierunku Wrocławia i Zgorzelca a później pojadą do Drezna – wyjaśnia Grzegorz Gac. Kierowcy maja około 19 godzin na pokonanie odcinka o długości ponad 900km.

Gość Romka Wójcika podkreśla, że zwycięzcą rajdu będzie ta załoga, która pokona trasę ze średnią prędkością najbardziej zbliżoną do tej ustalonej przez organizatorów. – To jest rajd na regularność – wyjaśnia Grzegorz Gac. – Kierowcy będą jechać w normalnym ruchu drogowym i muszą przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego – dodaje.

Więcej  w rozmowie Romka Wójcika z Grzegorzem Gacem. Kliknij w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

 

(ap)

Czytaj także

Sukces według menedżera

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 18:55
Trwają Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej. O umiejętnościach i aspiracjach polskich menedżerów mówiła w Czwórce Monika Masztakowska z Diners Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowca uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:45
Zdaniem Kuby Bielaka, eksperta w dziedzinie bezpiecznej jazdy, kierowcy powinni uczęszczać na jazdy doszkalające, by bez ryzyka przećwiczyć ekstremalne sytuacje drogowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świetlówki za elektrośmieci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 10:58
27 listopada to Dzień Troski o Środowisko. O utylizacji elektrozłomu mówiła w „Poranku” Czwórki Anna Podsiadło z ElektroEko.
rozwiń zwiń