Fiat 125p - elegancki długodystansowiec

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 07:00
W warszawskim Muzeum Motoryzacji stoją dwa unikalne egzemplarze "dużego fiata": reprezentacyjna limuzyna z pierwszego okresu produkcji oraz auto, które pobiło rekord jazdy długodystansowej.
Audio

Produkowany był w Polsce przez ponad 20 lat. W tym czasie z taśmy produkcyjnej zjechało prawie półtora miliona sztuk fiata 125 p. O dwóch specjalnych egzemplarzach tego modelu Oldze Mickiewicz opowiedział Piotr Mady, dyrektor Muzeum Motoryzacji.

W Muzeum można oglądać jeden z pierwszych wyprodukowanych dużych fiatów – auto o numerze nadwozia 00028, z siedzeniami obitymi czerwonym skajem kontrastującym z głęboką czernią nadwozia. Samochód wyposażony jest w silnik o pojemności 1,3l, zastąpiony w późniejszym okresie produkcji jednostką o pojemności 1,5l.

Drugi egzemplarz to prawdziwy rekordzista: grupa kierowców pod wodzą znakomitego polskiego rajdowca Sobiesława Zasady pobiła za jego kierownicą rekord w jeździe non-stop, w ciągu 15 dni pokonują dystans przeszło 50 tys. kilometrów.

Więcej w reportażu Olgi Mickiewicz. Dźwięk i film znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Motoryzacyjny wypas

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 11:32
Otwieranie auta kartą zbliżeniową, czujniki wykrywające zmęczenie kierowcy czy też system automatycznego parkowania – o rozwiązaniach ułatwiających życie kierowcom mówiła w Czwórce Katarzyna Frendl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terenowy Polonez - tak mogło być

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 17:19
Zobacz prototyp Poloneza z napędem 4x4 i posłuchaj, co mówi o nim Piotr Mady z Muzeum Motoryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalog grzechów polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 16:52
Wyprzedzanie na trzeciego, jazda po pijaku i brawura – to, zdaniem dziennikarki motoryzacyjnej Katarzyny Frendl, typowe grzechy polskich kierowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pinnawela jest weganką

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:19
Żaden dorosły ssak nie pije mleka - zauważa wokalistka Paulina Przybysz, prywatnie weganka i matka, a od niedawna dziennikarka Czwórki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pinnawela jest weganką

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:19
Żaden dorosły ssak nie pije mleka - zauważa wokalistka Paulina Przybysz, prywatnie weganka i matka, a wkrótce również dziennikarka Czwórki!
rozwiń zwiń