Szczeniak w domu i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 10:10
– Pojawienie się szczeniaka w życiu rodziny wymaga od jej członków przede wszystkim cierpliwości w nauczeniu go czystości. Szczeniak ma bowiem to do siebie, że sika gdzie popadnie – tłumaczy behawiorystka.
Audio

Jak podkreśla Katarzyna Bargiełowska, instruktorka szkolenia psów i behawiorystka, z wychowaniem szczeniaka wiąże się bardzo dużo problemów, nawet więcej niż w przypadku dorosłego psa. – To mnóstwo nowych obowiązków – zaznacza.

Młodego psa trzeba w szczególności nauczyć czystości. Nie jest to jednak zadanie łatwe, bo mając te 7 czy 8 tygodni młody piesek nie ma jeszcze szczepień i nie wolno wychodzić z nim na dwór. Szczeniak musi więc załatwiać się w domu, aż do czasu, gdy będzie miał ponad 3 miesiące. – Nieoceniona jest tutaj cierpliwość nowych właścicieli – podkreśla Katarzyna Bargiełowska.

Jak bowiem tłumaczy gość "Poranka", jeżeli właściciel będzie krzyczał na szczeniaka to ten będzie załatwiał się w różnych miejscach domu. – A jak irytacja właściciela będzie bardzo duża to szczeniak będzie się chował i sikał za kanapami, fotelami – zauważa.

Bardzo pomocne w nauczeniu szczeniaka czystości okazują się być nagrody. A te można przyznawać pieskowi np. jak załatwi się do specjalnej psiej kuwety.

Więcej o wychowywaniu szczeniaka dowiesz się z rozmowy Romka Wójcika z Katarzyną Bargiełowską.

ap

Zobacz więcej na temat: wychowanie szczepienia

Czytaj także

Czym kierować się przy wyborze psa?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 09:54
Czynnikami, które powinny zadecydować o wyborze psa na pewno nie mogą być wygląd czworonoga i panująca moda. Pod uwagę warto jest natomiast wziąć choćby własny styl życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pobiegaj ze swoim psem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 19:42
Góra św. Anny na Śląsku Opolskim stała się miejscem rozgrywania europejskich zawodów sportowych w psich zaprzęgach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aibo - gadżet dla alergików

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 20:53
Jeśli jesteśmy uczuleni na sierść psa lub kota, a bardzo chcemy mieć zwierzaka, nie ma problemu. Z pomocą przychodzi najnowsza technologia – robot Aibo.
rozwiń zwiń