Tomasz Bagiński: Na oscarowej gali widzowie na sali umierają z nudów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 13:22
Mierzy niecałe 35 cm, waży coś ponad 3,8 kg i jest pokryty 24-karatowym złotem. Tak wygląda Oscar - chyba najbardziej pożądana nagroda w historii kina. Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się pod koniec lutego, właściwie tradycyjnie już bez udziału Polaków. Dziś poznaliśmy nominowanych!
Audio
  • Jak wygląda przedoscarowa gorączka? Posłuchaj relacji Błażeja Prośniewskiego

Statuetka nazywana Oscarem to rycerz, który opiera się na mieczu. Stoi on na rolce firmowej, która  posiada pięć szprych i symbolizuje aktorów, reżyserów, producentów, scenarzystów oraz techników. W tegorocznym głosowaniu udział wzięło 6 tysięcy członków Akademii Filmowej, a sama gala wręczenia nagród jak zwykle przyciągnie przed telewizory miliony widzów.
 - Do niedawna było tak, że nawet ci, którzy produkowali statuetki nie wiedzieli kto je odbierze, ponieważ tabliczki z nazwiskami były robione dla wszystkich nominowanych. Przykręcano je dopiero tuz przed ceremonią - opowiada Jacek Sobczyński z magazynu "Film".
W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 85. Uroczysta gala odbędzie się 24 lutego, a poprowadzi ją Seth MacFarlane. Według specjalistów, największe szanse w kategorii film mają: "Lincoln" Stevena Spielberga, "Operacja Argo" Bena Afflecka i "Django Unchained" Quentina Tarantino . Gdyby zaś statuetki mieli przyznawać Amerykanie, to z sondażu Reutersa i instytut Ipsos wynika, że Oscary trafiłby do twórców "Lincolna" i "Nędzników".

Nominowany 10 lat temu do Oscara w kategorii "krótkometrażowy film animowany" Tomasz Bagiński tak wspomina samą uroczystość: - Niestety nie mieliśmy okazji przespacerować się po słynnym czerwonym dywanie, bo tam można podjechać tylko limuzyną, a myśmy nie chcieli wynajmować takiego pojazdu. Na uroczystość dotarliśmy normalnym samochodem, który zaparkowaliśmy w garażu, z tyłu budynku .

W tym roku w konkursie głównym nie weźmie udziału żaden polski film, zatem żadem z polskich twórców nie dołączy do wąskiego grona reżyserów, którzy mają na swoim koncie Oscara. Na razie jest ich dwóch. W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał to wyróżnienie za całokształt twórczości, dwa lata później Roman Polański za "Pianistę". Więcej na ten temat dowiesz się słuchając materiału Błażeja Prośniewskiego.

Kamiński z Oscarem? Kto jeszcze został nominowany? >>>

kul 

Czytaj także

Rafał Królikowski: aktor powinien mieć w sobie tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 07:00
Kiedyś był rasowym hippisem. Dziś jest znanym aktorem. Ewoluował, ale o swoim życiu prywatnym nie mówi często.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: scenariusz mnie bierze albo nie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 18:00
- Staram się grać różne role - mówi aktor. Kiedyś grał to, co dostał, dziś jest już w tej komfortowej sytuacji, że może wybierać, co zagra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlie Sheen: poeta napalmu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:01
To przydomek wymyślił sam zainteresowany. Jednak jak się okazuje, ów napalm chyba się wypalił. Aktor, znany z serialu "Dwóch i pół", traktował swoją karierę jak jedną wielką imprezę.Teraz przyszła pora na kaca.
rozwiń zwiń