Twardy reset, czyli picie na akord

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 05:45
Kiedyś clubbing, dziś młodzi ludzie stawiają na "reset". Nie chodzi jednak o odcięcie się od świata, z książką albo filmem, tylko o weekendowy maraton alkoholowy z kacem, który pozwala nie myśleć o niczym innym.
Audio
  • Ela Burza sprawdziła gdzie w Europie pije się najwięcej alkoholu
  • Picie na akord jako nowa rozrywka młodych Polaków - posłuchaj dyskusji w studiu Czwórki

Są młodzi, zdolni, po studiach, z ciekawą pracą i wysokimi zarobkami. Mogłoby się wydawać, że świat leży u ich stóp. Tymczasem w weekendy to oni leżą kompletnie pijani, a urwany film uważają za formę "konkretnego chillout'u".

 - "Binge drinking" czyli "szybkie picie" jest definiowanie jako wypicie powyżej pięciu drinków alkoholowych przy jednej okazji - tłumaczy Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - To nowy sposób upijania się, w którym stan upojenia alkoholowego jest celem samym w sobie, a nie efektem ubocznym dobrej zabawy w grupie znajomych.

Zdaniem Jakuba Stańczyka z "Kultury Liberalnej" bezpośredni wpływ na to ma społeczne przyzwolenie na picie alkoholu przez ludzi młodych i bardzo młodych: - Większe oburzenie wywołuje branie narkotyków niż picie wódki, choć i jedno i drugie jest równie niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, dla mnie reset ma strukturę ciągu alkoholowego. Pięć dni pracy w stresie, dwa na kompletnej "bańce".

"Szybkie upijanie się" znane jest w całej Europie i dotyczy głównie osób młodych. Jednak w związku z tym, że ma ono poważne konsekwencje zdrowotne, wywołuje uzasadniony niepokój u specjalistów. Bo "binge drinking" szybko może doprowadzić do śpiączki, albo zgonu: - W Polsce mamy kilka tysięcy osób rocznie, które umierają z powodu wypicia alkoholu etylowego. I to jest najczęściej efekt przyjmowania w krótkim czasie dużej ilości jednostek. A młodym ludziom wydaje się, że są wieczni i że to na pewno im się nie przytrafi - kończy rozmówczyni Krzyśka Grzybowskiego.

Jagoda
Jagoda Fudała, Jakub Stańczyk i Krzysiek Grzybowski w studiu Czwórki

Posłuchaj całej dyskusji z audycji "4 do 4". Nagranie dołączone jest do tego artykułu.
kul

Czytaj także

Charlie Sheen: poeta napalmu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:01
To przydomek wymyślił sam zainteresowany. Jednak jak się okazuje, ów napalm chyba się wypalił. Aktor, znany z serialu "Dwóch i pół", traktował swoją karierę jak jedną wielką imprezę.Teraz przyszła pora na kaca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sesja zakłóca życie studenta

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:00
Nie wierzycie? Posłuchajcie nagrania audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wymiar mowy nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
Granice w sieci coraz łatwiej nam się przekracza. Nie chodzi o granice geograficzne, ale… dobrego smaku. - Trzeba się zastanowić, kim są tak naprawdę ludzie, którzy obrażają innych w internecie, co chcą przez to osiągnąć - mówi w Czwórce Michał Czernuszczyk, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń