W Polsce jest coraz mniej górali. To koniec tej grupy etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:24
Według opublikowanych niedawno wyników spisu ludności z 2011 roku, góralską przynależność etniczną deklaruje w Polsce zaledwie 3 tys. osób. Zdaniem Stanisława Karpiela-Bułecki z zespołu Future Folk, żeby być góralem nie trzeba mieszkać w górach, ale kultywować tradycje i znać język.
Audio
  • Prawdziwi górale to "gatunek na wymarciu"? - materiał reporterski
W Polsce jest coraz mniej górali. To koniec tej grupy etnicznej?
Foto: źr. wikimedia.commons.org/aut. Richard Peter (Deutsche Fotothek)

Trzy tysiące to niewiele. Ta liczba może dziwić, bo na Podhalu mieszka ponad 200 tysięcy ludzi, a także dlatego, że według definicji "góral" to osoba mieszkająca po prostu w górach, a w naszym kraju żyje tam ok. 400 tysięcy osób. Zdaniem górali jednak przynależności do tej grupy etnicznej nie determinuje miejsce zamieszkania, a kultywowanie tradycji. Jednym z tych elementów jest oczywiście używanie ludowej gwary.

– To jest wyssane z mlekiem matki – mówi Stanisław Karpiel-Bułecka, góral i lider zespołu Future Folk. – Jeśli w domu rodzinnym mówi się po góralsku, to młodzi ludzie mają ten język wpojony niemal automatycznie. Podobnie zresztą jest z językami obcymi. To zostaje na całe życie.

Przewodnicy
Przewodnicy tatrzańscy w roku 1877/źr. Wikimedia.Commons.org/aut.Awit Szubert

Dzisiejszych prawdziwych górali od tych sprzed lat różni właściwie tylko to, że tradycyjnych, kolorowych strojach nie chodzą na co dzień, a już wyłącznie od święta.
- Serdoki i portki góralskie mamy oczywiście, ale jak ja to zawsze mówię, do trumny, albo na wesele, generalnie od święta – tłumaczy Karpiel-Bułecka.

Spis ludności przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny w 2011 roku był wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii polskich spisów powszechnych umożliwiono mieszkańcom Polski wyrażanie złożonych tożsamości narodowo-etnicznych. 

Dowiedz się więcej o byciu prawdziwym Góralem, słuchając nagrania materiału reporterskiego Martyny Ogonek z "Poranka OnLine" .

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Tatry

Czytaj także

Niezwykła podróż do "Krainy uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 14:30
Błękit wody miesza się z bielą plaż, tropikalna zieleń stanowi tło dla mnisich szat w kolorze szafranu i złotych posągów buddy. Do tego aromatyczna kuchnia i uśmiechnięci mieszkańcy. To wszystko sprawia, że Tajlandia wygląda jak najpiękniejszy sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 16:20
Jeszcze nie upalnie, ale i tak jest dużo cieplej niż w Polsce. Dlatego o tej porze roku Hiszpania staje się docelowym miejscem podróży dla wszystkich zmęczonych mrozem, śniegiem, albo pośniegowym błotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kirgistanie można iść gdziekolwiek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 10:30
Trzech młodych podróżników jedzie do Kirgistanu. Jak przyznają w Czwórce, liczą, że spotkają ich same dobre rzeczy.
rozwiń zwiń