"Teatr w klasie" przeciwko anoreksji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 11:40
"Teatr w klasie" to cykl spotkań teatralnych, które odbywają się w klasach szkolnych. Druga edycja projektu skupia się na polskiej dramaturgi współczesnej a kolejną premierą będzie "PRO AN(N)A" Marzeny Ryłko.
Audio
  • Reżyserka Małgorzata Głuchowska opowiada o monodramie "PRO AN(N)A" (Poranek OnLine/Czwórka)
  • "PRO AN(N)A" - relacja z próby (Stacja Kultura/Czwórka)
  • O spektaklu "Pro AN(N)A" opowiadają reżyserka i aktorka (Kontrkultura/Czwórka)
Małgorzata Głuchowska i Justyna Dżbik
Małgorzata Głuchowska i Justyna DżbikFoto: Wojciech Kusiński

Debiutantka Marzena Ryłko napisała sztukę mówiącą o braku akceptacji siebie oraz swojego ciała i wygrała zorganizowany przez Teatr Powszechny konkurs na polski dramat współczesny dla młodzieży. Monodram reżyseruje Małgorzata Głuchowska.

 - Tytuł spektaklu "PRO AN(N)A" to słowna gra odwołująca się do zjawiska społecznego, które u nas jest jeszcze stosunkowo nowe, ale bardzo groźne - tłumaczy reżyserka. - "Pro-ana" czyli profesjonalna anoreksja dotyka głównie dziewczęta i polega na świadomym wprowadzeniu się w stan zagrażający życiu, żeby osiągnąć jak największą kontrolę nad swoim ciałem.

I na taką przypadłość cierpi bohaterka sztuki, Anna.

 - Pierwsze, co uderzyło mnie po lekturze tekstu to to, że jest tam mnóstwo sformułowań, z którymi nie sposób się nie zgodzić - opowiada Małgorzata Głuchowska. - To nie jest monolog opętanej dziewczyny, która kompletnie już odeszła od zmysłów, choć oczywiście w miarę rozwoju akcji zagłębiamy się w jej chorobę. Ale główna bohaterka jest też uważną obserwatorką rzeczywistości i wiele jej diagnoz jest jak najbardziej na miejscu.

"Teatr w klasie" to nowatorska formuła edukacji kulturalnej i społecznej przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotychczas w ramach projektu zrealizowano spektakle "Sebastian X" i "Biedna ale Sexi". W tym roku przygotowane będą dwie premiery. Najbliższa, czyli "Pro AN(N)A", odbędzie się już 17 maja na Scenie Pracowania w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Z reżyserką rozmawiała Justyna Dżbik. Jeśli chcesz poznać szczegóły tego przedsięwzięcia posłuchaj nagrania z "Poranka OnLine".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonego nagrania z audycji "Kontrkultura".

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daria Widawska: dla prawdziwej miłości można wiele poświęcić

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 08:40
Daria Widawska i Piotr Grabowski mają bardzo pracowitą majówkę, pełną teatralnych prób. Już 10 maja "Śmiertelnie poważne uczucie" zaprezentują przed publicznością Teatru Capitol w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorzy Pijanej Sypialni wprawiają widzów w dobry humor

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 12:05
Już sama nazwa członków grupy obiecuje swoiste rozkosze cielesne. Niektórzy nazwę Teatru Pijana Sypialnia skracają do Sypialnia Pijalnia. Czy nazwa świadczy również o charakterze wykonywanych przez aktorów sztuk?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spektaklu "Chopin musi umrzeć" zaczęłam dążyć do minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:00
– Fryderyk Chopin nie lubił występować dla dużej publiczności, wolał kameralne koncerty – mówi Joanna Kulig. – Dlatego teraz często się nad tym zastanawiam, w swoich działaniach też zaczynam dążyć do minimalizmu.
rozwiń zwiń