X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zalane miasta to nasza wina

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 12:29
Każde z województw doczekało się już swojego "basenu" na ważnej arterii komunikacyjnej. Winny jest temu jest ulewny deszcz, ale też zaniechania człowieka.
Audio
  • Dlaczego coraz częściej polskie miasta są zalewane podczas opadów i jak temu zaradzić - sprawdzał Bartek Wasilewski (Poranek OnLine/Czwórka)
Zalany tunel w Pszczynie
Zalany tunel w PszczynieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Gdy w całej Polsce szaleją zalania i podtopienia radni Krakowa wychodzą z propozycją do właścicieli domków jednorodzinnych. Ich najnowszy projekt ma na celu zachęcanie i dofinansowywanie mieszkańcom budowy specjalnych zbiorników na deszcz. Dzięki nim mieszkańcy mogliby magazynować wodę na okres letni, kiedy zużywa się więcej wody do prac ogrodowych.

- W momencie bardzo ulewnych deszczów zdarza się, że rowy melioracyjne nie mieszczą wody i dochodzi do podtopień ogrodów, więc zbieranie w ogrodach deszczówki trochę ten problem mogłoby rozwiązać - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Krakowski projekt nie rozwiąże oczywiście wszystkich problemów z zalewanymi drogami i podtopieniami, którym winne są przede wszystkim przestarzałe systemy kanalizacyjne.
- Systemy kanalizacyjne są często niedrożne, a tej sytuacji winny jest człowiek - mówi dr Marek Ostrowski z Akademii Wiedzy o Mieście. - Bardzo dużo kosztuje ich przerobienia, a w momentach gdy nie pada po prostu o tym zapominamy - dodaje.
- Przypadki zalań i podtopień obserwujemy najczęściej w miastach, gdzie jest bardzo dużo wybetonowanych fragmentów i woda nie może odpływać - mówi Leszek Rafalski dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie.

Odwodnienia dróg projektowane były w przestarzały sposób, dlatego dziś nie dają sobie rady z opadami, na niektórych trasach takich odwodnień w ogóle brakuje. Dr Ostrowski zauważa, że w Polsce mamy też bardzo mało dróg poziomych, co też sprzyja zalaniom. Podtopienia budynków często występują na terenach zalewowych, np. we Wrocławiu, gdzie na terenie przeznaczonym na zalania zostało wybudowane całe osiedle. Jakie rozwiązania tego problemu proponują eksperci - sprawdził Bartek Wasilewski.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka pogoda powódź
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Latanie, pająki, ciemność - dlaczego się boimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:20
Problemy z wyrażaniem swojej opinii, czy paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi – to fobie, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Jak sobie z nimi radzić tłumaczył w Czwórce Adam Dębowski, psycholog i coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WOPR: alkohol to główna przyczyna śmiertelnych wypadków nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 11:04
– Spośród osób, które utonęły i zostały przebadane, około 3/4 były pod jego wpływem – mówi Kontrad Piotrowski, prezes Mazowieckiego Wojewódzkiego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowaia Ratunkowego, ratownik WOPR. – Alkohol to straszna rzecz.
rozwiń zwiń