Czy człowiek zmienia się co siedem lat?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 11:15
– Życiowe zmiany, które wprowadzamy świadomie dla siebie bądź bliskich, to długa i bardzo trudna praca – mówi psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. – Ale nie są one niemożliwe.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, czy rzeczywiście nasze życie może ulegać zmianom co siedem lat (Poranek OnLine/Czwórka)
Czy człowiek zmienia się co siedem lat?
Foto: Glow Images/East News

Miłosz
Miłosz Brzeziński/fot.W.Kusiński

Zdaniem wielu, życie człowieka zmienia się co siedem lat. – Te teorie dotyczą m.in. obumierania komórek w naszych organizmach i dzieci, które dorastają, a my wraz z nimi. Żadna z nich nie ma jednak potwierdzenia naukowego – tłumaczy Brzeziński w "Poranku OnLine". – I choć z pewnością jest tak, że co jakiś czas ludzie się zmieniają, znaczenie mają ważne wydarzenia w naszym życiu, a nie upływający po prostu czas. Bo przez te symboliczne siedem lat w życiu wielu ludzi nic się tak naprawdę nie zmienia.

Wiele także zależy od nas samych. Możemy celowo zmienić się na przykład na prośbę bliskich nam osób. – Zmienianie się bardzo często jest intencjonalne – tłumaczy Brzeziński. – Bywa, że zmiany, które w swoim życiu wprowadzimy, rzeczywiście będą bardzo długofalowe, np. wyjście z nałogu. Ale to zawsze wymaga bardzo dużego nakładu pracy, bo mózg sam na siebie musi wpłynąć. To zaś jest najtrudniejsze, ponieważ w naszą psychikę wpisanych jest wiele mechanizmów, które usprawiedliwiają nasze działania.

Czytaj także pozostałe wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Dlatego dobrą motywacją do wprowadzania zmian we własnym życiu jest "uderzenie od losu". – Najłatwiej zmieniać się, gdy zmienia się nasze otoczenie – tłumaczy gość Czwórki. – Jeśli więc coś stanie się wokół nas, nasz mózg na pewno na to odpowie. Czasem chodzi o bardzo małe rzeczy, np. zmiana diety pociąga za sobą konieczność samodzielnego gotowania i częstego robienia zakupów. Wcześniej więc się budzimy, by ze wszystkim zdążyć, a więc także wcześniej zaczynamy kłaść się spać. Zmieniamy tryb życia, więc poznajemy innych ludzi, oglądamy inne programy w telewizji, etc. Ciężko przewidzieć lawinę zmian, którą potrafi wywołać taka jedna mała rzecz.

(kd)

Czytaj także

Singiel z wyboru? "Ci ludzie tylko udają szczęśliwych"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:45
W Polsce żyje nawet 5 milionów singli. Blisko połowa z nich to single "z wyboru". - Ludzie ci uważają jednak najczęściej, że to sytuacja tymczasowa i są sami, bo nie spotkali jeszcze odpowiedniego partnera - mówi socjolog Emilia Paprzycka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czasem zastanów się nad czasem. Będziesz lepiej zorganizowany!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:10
Czas płynie w tym samym kierunku niezależnie od naszej woli. Nie możemy go zatrzymać, ani nim zarządzać. Możemy natomiast zarządzać sobą w czasie tak, aby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym okresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka wyboru. W jaki sposób Ty podejmujesz decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
Żyjemy w cywilizacji nadmiaru wyboru. – To może być przerażające, jednak okazuje się, że główną umiejętnością, którą powinniśmy w życiu nabyć, jest selekcja – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń