Aung San Suu Kyi: w życiu najważniejsza jest możliwość wyboru

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:00
- Wszędzie, gdzie jestem, staram się rozmawiać z młodymi ludźmi, bo jesteście naszą przyszłością. To wy walczycie o to, żeby było lepiej - mówiła Aung San Suu Kyi podczas wykładu na UW. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla od wizyty w Polsce rozpoczęła podróż po Europie Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi opowiada o demokracji i edukacji (Poranek OnLine/Czwórka)
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, deputowana do parlamentu Republiki Związku Mjanmy Aung San Suu Kyi wygłosiła wykład pt. Polityka a edukacja na Uniwersytecie Warszawskim.
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, deputowana do parlamentu Republiki Związku Mjanmy Aung San Suu Kyi wygłosiła wykład pt. "Polityka a edukacja" na Uniwersytecie Warszawskim.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Aung San Suu Kyi jest ikoną birmańskiego ruchu oporu, która przez 15 lat, do 2010 roku, była w areszcie domowym zarządzonym przez juntę wojskową. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w 1991 roku. W jej imieniu odebrali ją członkowie rodziny.

- Władze mojego kraju boją się demokracji, tymczasem żaden rząd nie powinien się jej obawiać - mówi Aung San Suu Kyi. - Dlatego cieszę się, że kiedy przyjechałam do Polski, zobaczyłam demonstracje, jeden z objawów demokracji. Bardzo mi się podoba, że w waszym kraju istnieje możliwość wyrażania swojego zdania w taki sposób. I że radzicie sobie z tym bez obaw. Mam nadzieję, że taka sytuacja nastąpi także w Birmie - dodaje.

Obecnie Suu Kyi zasiada w parlamencie Birmy i działa na rzecz pokojowej transformacji swojego kraju. W trakcie swojej wizyty w Polsce opozycjonistka spotkała się ze studentami UW i wygłosiła wykład.

- Tematem odczytu jest polityka i edukacja. A to, co je łączy, to możliwość wyboru, bo to właśnie edukacja gwarantuje w pełni przemyślane wybory - wyjaśnia rozmówczyni Eweliny Grygiel. - Demokracja jest wtedy, kiedy ludzie mogą dokonywać wyborów. Żeby były one najlepsze, musimy promować system edukacyjny - dodaje.

Oprócz Nagrody Nobla Suu Kyi otrzymała także Złoty Medal Kongresu USA oraz wyróżnienie od Parlamentu Europejskiego.

kul

Czytaj także

Foodtruck, czyli żarcie na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:40
Burgery, tacosy, pizze, słodkości serwowane prosto z ciężarówki - tak wyglądało niedzielne popołudnie nad Wisłą podczas największego w Polsce zlotu foodtrucków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy może manifestować, co chce i jak chce"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 08:00
W środę, 11 września w Warszawie pojawią się związkowcy, żeby zaprotestować przeciwko uchwalonym przez parlament i podpisanym przez prezydenta zmianom w Kodeksie pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeta Moro-Figurska: przyszłe mamy powinny starannie selekcjonować swoje lektury

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 13:20
- Bardzo żałuję, że za moich czasów dzieciaki nie czytały horrorów, bo jestem fanem tego gatunku. Dlatego lekturą mojego dzieciństwa były baśnie braci Grimm - mówi Odeta Moro-Figurska. Dziennikarka weźmie udział w naszej akcji "Czytasz, słuchasz… Czwórka".
rozwiń zwiń