Miłosz Brzeziński: komplementy są ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 07:00
- Ludzie są słabi w ocenianiu tego, czy są w czymś dobrzy, czy nie. Dlatego trzeba im to mówić - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński. - Komplementowanie innych to bardzo ważna część relacji międzyludzkich.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, jak i komu prawić komplementy, a także dlaczego nie warto przy tym kłamać (Czwórka/Poranek OnLine)
Ciało mówi czasem więcej niż słowa
Ciało mówi czasem więcej niż słowaFoto: Glow Images/East News

Miłosz
Miłosz Brzeziński/ fot. W. Kusiński

Zdaniem Miłosza Brzezińskiego, psychologa i trenera osobistego, komplementy powinny być naturalną, nieodłączną częścią naszego życia.

- Po pierwsze: lubimy otaczać się ludźmi, którzy nie uważają nas za kaloszy, a poza tym otrzymywanie komplementów jest po prostu miłe - mówi Brzeziński. - jesteśmy kiepscy w ocenianiu tego, czy jesteśmy w czymś dobrzy, czy nie. Możemy ocenić, co sprawia nam przyjemność, ale nie to, czy dobrze to robimy. Dlatego dawanie innym sygnałów, że są świetnymi skrzypkami, znakomitymi pracownikami, dobrymi żonami, że są kochani i szanowani, to bardzo ważna sprawa.

Podobnie jest w sytuacjach biznesowych. Podobnie, ale nie tak samo. Jak mówi Brzeziński, nie należy komplementować pracowników "na zapas", ani z czystej uprzejmości. Jeśli już to robimy, to za konkretne rzeczy. - Jeśli ktoś coś robi źle, a my powiemy mu, że robi to dobrze, w efekcie zmniejszy to jego efektywność. Nie mówiąc już o utracie jego zaufania, gdy zorientuje się, co zrobiliśmy - tłumaczy gość "Poranka OnLine" . - Pamiętajmy jednak, że zawsze znaleźć można w drugim człowieku coś pozytywnego. Choćby już sam fakt, że się stara.

Czytajaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Prawiąc komplementy nie należy jednak kłamać, bo to najczęściej nie kończy się tak, jak byśmy chcieli. - Zazwyczaj kłamiemy, by ochronić kogoś słabszego, albo z dobrego serca, np. mówiąc dziecku, które bazgroli, że ładnie rysuje - mówi Brzeziński. - Ale badania wykazują, że w ostatecznym rozrachunku adresaci takich komplementów wcale nie wychodzą na tym dobrze.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po czym można poznać, że ktoś kłamie? "To właściwie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:20
- Ludzie częściej kłamią po to, by bronić kogoś słabszego, niż po to, by skrzywdzić rozmówcę - mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. - A przynajmniej sami tak to sobie tłumaczą…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:00
- Rola rodziców polega na tym, by NIE pozwalać dziecku być samodzielnym - uważa Miłosz Brzeziński, trener osobisty i autor wydanej właśnie książki "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:50
Książka autorstwa psychologa i trenera osobistego Miłosza Brzezińskiego pt. "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" niedawno ujrzała światło dzienne. Autor przekonuje w niej, dlaczego warto być pozytywnie nastawionym do świata i ludzi.
rozwiń zwiń